Forum zrzeszające posiadaczy akwariów z nieco zaniedbanego pod względem tego hobby województwa opolskiego. Czas to zmienić!

IndeksIndeks  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  Zaloguj  

Share | 

Easy Carbo ?

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość
Hornet_7

Male Liczba postów : 29

PisanieTemat: Easy Carbo ?   Wto 12 Mar 2013, 13:11

Witam, ma ktoś jakieś doświadczenia związane ze stosowaniem tego węgla w płynie (Easy Carbo) ? Poczytałem troszkę i opinie są bardzo zróżnicowane, zatem jestem ciekawy z czego to może wynikać. Proszę o rady.

Pozdro
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
marek_z_81

Male Liczba postów : 195

PisanieTemat: Re: Easy Carbo ?   Wto 12 Mar 2013, 13:14

Ja go używam w krewetkarium i jestem zadowolony. Nie wiem jaki ma wpływ na rośliny bo jeszcze nawożę innymi nawozami, ale glonów u mnie nie uraczysz. Na pewno nie ma szkodliwego wpływu na zwierzęta bo nawet Crystal Redy, które są delikatne mają się dobrze.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Hornet_7

PisanieTemat: Re: Easy Carbo ?   Wto 12 Mar 2013, 13:21

Zastanawiam się, czy by faktycznie nie spróbować. W ilościach wskazanych przez producenta powinno być teoretycznie bezpieczne, jednakże mam wątpliwości jak rozumieć ten rodzaj roślinności określony na ulotce.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
marek_z_81

PisanieTemat: Re: Easy Carbo ?   Wto 12 Mar 2013, 13:24

Jaki rodzaj roślinności bo nie bardzo kojarzę?
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Hornet_7

PisanieTemat: Re: Easy Carbo ?   Wto 12 Mar 2013, 13:27

Cytat :
Stosowanie:
1ml na 100L wody przy bardzo małej obsadzie roślin,
1ml na 50L wody przy średniej obsadzie roślin,
2ml na 50L wody przy bardzo dużej obsadzie roślin.

I tu rodzi się pytanie, jak to interpretować...

Ile stosujesz tegoż specyfiku u siebie Smile I ile L baniaczek ?

Tak już myślałem, że można by tydzień spróbować dawać po 2 ml i jeżeli efektów by nie było to, zwiększyć do 3.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
marek_z_81

PisanieTemat: Re: Easy Carbo ?   Wto 12 Mar 2013, 13:31

Szczerze to nie wiem. Musisz sam określić czy masz mało czy dużo roślin. Ja daję 0,5ml na niecałe 20L a roślin mam tyle teraz może trochę więcej.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Hornet_7

PisanieTemat: Re: Easy Carbo ?   Wto 12 Mar 2013, 13:35

Roślin sporo, na pewno więcej niż u mnie. Zacznę od 2 ml, akwa 72 L zatem nie będę na początku cudował, lepiej mniej a później dołożyć, od razu sporo i wszystko podusić Smile

BTW piękny zbiorniczek ! Wink
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
marek_z_81

PisanieTemat: Re: Easy Carbo ?   Wto 12 Mar 2013, 13:39

Nie martw się nic nie podusisz, zrób tak jak mówisz a w miarę wzrostu roślin podniesiesz dawkę.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Lukasz-odkrywca01

Liczba postów : 67

PisanieTemat: Re: Easy Carbo ?   Wto 12 Mar 2013, 14:00

Ja tam wole to samo tylko w niższych cenach , mowa o aldechydzie glutranowym Wink
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
marek_z_81

PisanieTemat: Re: Easy Carbo ?   Wto 12 Mar 2013, 14:14

Na czym tu oszczędzać. W moim przypadku butelka 250ml dozując 0,5ml/dzień starcza na 500dni - nie wiem czy data ważności na tyle pozwoli.
Twoim specyfikiem można sobie tylko łapska poparzyć przy rozrabianiu (czytałem Twój wątek na innym forum)
P.S Aldehyd glutarowy
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Hornet_7

PisanieTemat: Re: Easy Carbo ?   Wto 12 Mar 2013, 14:23

Te 25 złotych to nie aż taki wydatek, zważywszy na fakt o którym kolega wyżej napisał, że nie stosuję się go jakoś ultra dużo Smile Składu EC nie znam, ale podejrzewam, że prócz tego głównego aldehydu, są tam jeszcze jakieś odżywki.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
richelieu

Male Liczba postów : 71

PisanieTemat: Re: Easy Carbo ?   Wto 12 Mar 2013, 18:28

Ja stosuje Easy Carbo w 25L, rośną tam niewymagające rośliny. I jak patrzę to ten preparat wspomaga wzrost roślin, jednak jeśli nawóz w tabletkach, który jednocześnie daję pod korzenie przestaje działać i dolewam tylko Easy Carbo to rośliny (cabomba) trochę marnieją.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Hornet_7

PisanieTemat: Re: Easy Carbo ?   Wto 12 Mar 2013, 19:11

Gdzieś wyszperałem, że nie wszystkie rośliny na EC dobrze reagują, ponoć nurzańca można nim szybko załatwić, może z cabombą jest podobnie.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Mateusz89

Male Liczba postów : 731

PisanieTemat: Re: Easy Carbo ?   Wto 12 Mar 2013, 21:53

Lukasz-odkrywca01 napisał:
Ja tam wole to samo tylko w niższych cenach , mowa o aldechydzie glutranowym Wink
Hmm chyba to: Aldehyd glutarowy
Nie potrafię doszukać zdjęć akwarium na tym aldehydzie, prosimy o zdjęcia.

Z tego co czytałem składnikiem czynnym EL EC jest ten aldehyd, jednak wszystkie znane mi próby z roślinakwariowych byłby jakoś lipne w działaniu.
Podobno dzieje się tak dlatego, że te apteczne środki do czyszczenia narzędzi chirurgicznych są zbyt mało czyste i zawierają oprócz aldehydu alkohol i jeszcze coś tam.
Z innej strony producenci z Polski jakoś robią swoje wersje Carbo, a z tego co wiem nie mają jakiegoś kosmicznego zaplecza. Może zlecają to na zewnątrz albo tak jak ktoś policzył kupują bańki 5l z EC, mieszają pół na pół z wodą i rozlewają.

Co do easy carbo to stosuję. Może nie codziennie, bo i jakoś mi się nie chce, ale podczas podmian gdy łatwo o duże wahania ilości CO2 w akwarium. Carbo całkiem dobrze też sprawdza się przy czyszczeniu kamieni z pędzelków. Smarujemy takim pół na pół i chwilę odczekujemy.

Pozdrawiam.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Klapek

Male Liczba postów : 12

PisanieTemat: Re: Easy Carbo ?   Nie 07 Kwi 2013, 13:56

Easy Carbo jest ok. Leję do 112 5 ml dziennie. Akwarium jest dość świeże, więc okrzemki i tak wychodzą (niecałe 2 miesiące). Rośliny rosną jak szalone, ale nawoże też EI.
Dodam jeszcze, że w krewetkarium podaje 5 ml na 30 l co 2 dzień, krewetki żyją a mech rośnie jak opętany (nie nawoże EI - tylko podłoże soil)
A tak na marginesie Aldehyd glutarowy można kupić w większej ilości, jeżeli później zasypiesz go jakimś konserwantem i rozpuścisz to w wodzie to wychodzi Ci 21,36 zł (cena w Chempurm) za 1 Litr EC! Prawda, że się opłaca? Trzeba do tego troche podstawowej chemii na poziomie gimnazjum (Aldehyd jest sprzedawany czasem w różnych stężeniach!)
Pozdrawiam.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Mateusz89

Male Liczba postów : 731

PisanieTemat: Re: Easy Carbo ?   Nie 07 Kwi 2013, 14:05

ale co ma się zepsuć w czystym aldehydzie? myślałem, że on sam może być mocnym konserwantem. Easy-carbo jak kupisz w litrowych albo 5litrowych opakowaniach to też wychodzi nieźle, płacę za wygodę.
Siedzę na forach roślinnych dość dużo i nie widać tam easy-carbo DIY. Próby zwykle kończą się białym bakteryjnym zakwitem. To chyba były próby z aptecznym środkiem.
Może spróbuj u siebie tego z Chempur i daj nam znać o efektach.
Aqua-art i aquabotanique raczej nie mają jakiś kosmicznych laboratoriów chemicznych, a mają swoje carba.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Klapek

Male Liczba postów : 12

PisanieTemat: Re: Easy Carbo ?   Nie 07 Kwi 2013, 15:18

A może racja... Ja w sumie zawsze wale konserwanty do makro i mikro odkad po miesiacu od kupienia zobaczylem jak pieknie rozwija sie grzyb w Special Lights adowskim...
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Sponsored content

PisanieTemat: Re: Easy Carbo ?   

Powrót do góry Go down

Easy Carbo ?
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1