Forum zrzeszające posiadaczy akwariów z nieco zaniedbanego pod względem tego hobby województwa opolskiego. Czas to zmienić!

IndeksIndeks  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  Zaloguj  

Share | 

Podmiany wody

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość
mgrinch

Liczba postów : 246

PisanieTemat: Podmiany wody   Pią 14 Gru 2012, 17:05

Witam, może ci którzy mają większe zbiorniki podzielą się swoimi sposobami na podmianę wody, Tzn: czy ktoś używa filtra RO jeżeli tak to jakiego, stała podmiana wody, lub odstawianie wody w jakimś pojemniku. Wiadomo że przy małych zbiornikach odstawienie kilku litrów wody to nie problem ale jak ktoś już ma więcej niż 200L to sprawa wygląda trochę inaczej zwłaszcza gdy wodę pozostawia się do odstania w jakimś pojemniku.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
kiszczak

Liczba postów : 182

PisanieTemat: Re: Podmiany wody   Pią 14 Gru 2012, 18:23

witam ja mam beczke plastikowa w ktorej wode przygotowuje do podmian+grzalka do podgrzania jej na odpowiednia temperature
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
knudson

Male Liczba postów : 365

PisanieTemat: Re: Podmiany wody   Pią 14 Gru 2012, 19:14

Zastanawiam się, czy to odstawianie wody nie jest jakimś reliktem z czasów, kiedy wodę intensywnie chlorowano. Pamiętam, że w epoce chloru woda nieraz bardzo mocno zalatywała, nie dało się tego pic bez przegotowania, ale to stare dzieje. Ja wodę leję prosto z węża podłączonego do prysznica, uważam tylko na temperaturę. Jedynie jedno akwa mam z wodą z RO i to sobie odstawiam i przepuszczam przez torf.

----------
240l - Pundamilia nyererei Makobe Island
500l - Lipochromis sp. "Matumbi hunter" + Astareochromis alluaudi
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Mateusz89

Male Liczba postów : 731

PisanieTemat: Re: Podmiany wody   Sob 15 Gru 2012, 00:39

Również nieraz podmieniałem prosto z kranu i nie miałem z tym żadnych problemów.
Ostatnio zaopatrzyłem się w komplet do podmian:
- długi wąż na bębnie z końcówkami ala gardena.
- dosyć mocna i przenośna pompa ogrodowa na wlocie narurowiec 20 mikronów (taki bo taki dali w zestawie, a pompę miałem jaką miałem i to dla niej nie problem), pompa ma pokrętło do regulacji a między nią a narurowcem jest dodatkowo zawór kulowy
- Świeżą wodę nalewam z kranu tutaj mam dorobioną mufę pod kran z termometrem elektronicznym by mniej więcej widzieć jak z temperaturą po drodze woda przepływa przez filtr narurowy z wkładem węglowym. Mufa jest montowana tylko do podmian.
Wszystko łączy się tymi końcówkami ogrodniczymi.

Pozdrawiam
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
gettinhigh

Liczba postów : 90

PisanieTemat: Re: Podmiany wody   Pon 17 Gru 2012, 16:09

Cytat :
Zastanawiam się, czy to odstawianie wody nie jest jakimś reliktem z czasów, kiedy wodę intensywnie chlorowano

Odstanie wody ma za zadanie uwolnienie chlorków. Chlor podrażnia błonę śluzową ryb, oczy i skrzela. Wpływa zabójczo na ikrę złożoną przez ryby. Nic złego się nie stanie jeżeli część wody nie będzie odstana lecz gdy jest możliwość należy to zrobić. Oczywiście podmiany 30% wodą nie odstaną nie wyrządzą krzywdy takiej jak nagle 50% podmiana(oczywiście nikt takiej nie stosuje chyba że w jakiś skrajnych przypadkach)

Coraz częściej woda jest ozonowana za parę lat chlorowanie wody będzie przeszłością Smile
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Tinker bell

Male Liczba postów : 187

PisanieTemat: Re: Podmiany wody   Pon 17 Gru 2012, 21:54

Cytat :

Oczywiście podmiany 30% wodą nie odstaną nie wyrządzą krzywdy takiej jak nagle 50% podmiana(oczywiście nikt takiej nie stosuje chyba że w jakiś skrajnych przypadkach)

Nie mogę się z tobą zgodzić, bo sam stosuję podmianę od 50 -70 % co tydzień. Woda jest puszczana przez trzy stopniowy system filtracji (wstępne 20 mikronów - węgiel - końcowe 5 mikronów) i nic rybcią nie jest ani też krewetką.

Czy jest sens bawić się w przygotowanie wody w beczkach, gdy na rynku akwarystycznym jest
masa preparatów uzdatniających wodę? Wiążą chloraminę, chlor i metale ciężkie w związki, które nie są szkodliwe dla ryb, a ponadto zawierają w sobie środki zmniejszające stres u ryb wywołane podmianą wody.
Ja ich osobiście nie stosuję, bo mając akwarium 720l + sump (280l) poszedł bym już dawno z torbami, ale znam gościa który ich używa i bardzo sobie je chwali.

Cytat :

Coraz częściej woda jest ozonowana za parę lat chlorowanie wody będzie przeszłością
Ozon to bardzo silny środek dezynfekcyjny 50 razy skuteczniejszy i 3000 razy szybciej działa od chloru. Ale ma też działanie nie pożądane - utlenianie i jest toksyczny. Poza tym woda podana ozonowaniu i tak musi być później chlorowana, żeby nie dopuścić do wtórnego jej skażenia. Czy ozon to przyszłość w uzdatnianiu wody, jak dla mnie nie.
Przyszłość: małe stacje uzdatniania wody na bazie kolumn jonowymiennych, które w chwili obecnej sporo kosztują.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
gettinhigh

Liczba postów : 90

PisanieTemat: Re: Podmiany wody   Wto 18 Gru 2012, 09:43

Cytat :
Czy jest sens bawić się w przygotowanie wody w beczkach, gdy na rynku akwarystycznym jest
masa preparatów uzdatniających wodę?

Ja wychodzę z założenia by lać jak najmniej chemi do wody. Osobiście wody nie odstaję bo szkoda mi cennego Co2 w niej zawartego więc nie bawię się wcześniejsze napowietrzanie wody by pozbyć się szybciej chlorków.

Cytat :
Nie mogę się z tobą zgodzić, bo sam stosuję podmianę od 50 -70 % co tydzień

Jaki sens jest wymieniać tyle wody? Chyba, że jest to ciągła wymiana wody to rozumiem. Nawet przy EI nie wymienia się 70% jednorazowo.

Co do ozonu jest to świetna alternatywa dla chlorowania. Utlenianie w tym przypadku jest pożądane. Toksyczny? Wszystko w nadmiarze jest toksyczne ale akurat przy ozonowaniu wody ozon rozpada się natleniając wodę. Nie jestem chemikiem ale coś w tym musi być skoro stacje uzdatniania wody przechodzą na ozonowanie.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Tinker bell

Male Liczba postów : 187

PisanieTemat: Re: Podmiany wody   Wto 18 Gru 2012, 10:55

Cytat :

Nawet przy EI nie wymienia się 70% jednorazowo.
i tu się mylisz. Oto cytat z tłumaczenia "NAWOŻENIE METODĄ ESTIMATIVE INDEX (PRZYBLIŻONEGO WSKAŹNIKA), BEZ POTRZEBY UŻYWANIA TESTÓW " - tłumaczenie Spider

Cytat :

Akwarysta nie jest ograniczony do robienia 50% podmian wody tygodniowo, można podmieniać więcej, na przykład 75% i to wyzeruje 75% objętości wody, tak jak robienie wzorcowego roztworu do sprawdzania i kalibrowania testów. Częstsze podmiany wody również mogą być robione, ale osiągnięcie wyznaczonego przez akwarystę celu, może być dokonane stosunkowo łatwo dla tej mniej ufnej 50% tygodniowej podmiany wody.

całość do poczytania tutaj: http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/nawozenie-akwarium/estimative-index-toma-barra-tumaczenie.html
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
andy09

Male Liczba postów : 49

PisanieTemat: Re: Podmiany wody   Czw 11 Kwi 2013, 20:43

Witam

Codziennie podmieniam wodę w swoich akwariach , oczywiście nie we wszystkich jednocześnie, na przemian. Średnio podmiana wypada co 3-4 dni na w określonym zbiorniku. Podmieniam około 30 % wody, a chce zaznaczyć , że w jednym zbiorniku pływa od 1000 szt. neona do nawet 1500 szt. Nie wyobrażam sobie podmienić połowy a co dopiero 70 % wody.

Nagła zmiana parametrów wody działa na ryby bardzo szkodliwie, więc taka duża podmiana wody nie ma uzasadnienia. Nie chodzi tutaj o działanie chloru , a o dostarczenie dużej ilości wody która nie jest ustabilizowana biologicznie i chemicznie. To jest zabójcze dla ryb.

W moim kranie płynie woda mocno chlorowana i niestanowi to problemu. Mam bojler z gorącą wodą i mieszalnik wody. Woda do zbiorników dolewana jest o określonej temperaturze. Nie mam żadnych filtrów z węglem, i innych wynalazków. Nie dolewam preparatów , cudownych mikstur które mają za zadanie uzdatnić wodę. Zero chemii .... kompletnie nic nie stosuje. Na mojej hodowli ryb akwariowych jest tylko kwas który służy do przygotowania wody do tarła. Tylko stosowany do tarła.

Chlor nie niszczy ikry , ponieważ nie dolewa się wody po tarle. Woda jest specjalnie przygotowana i cały proces rozmnażania ryb nie wymaga uzupełniania wody. Później jak jest narybek to oczywiście wskazane . Na etapie ikry nie !

Podsumowując to należy podmieniać wodę w myśl zasady " często a mało" Zamiast raz na dwa tygodnie 50 % to lepiej co tydzień 25 %

Pozdrawiam

www.innesa.jasky.pl
.
.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Sponsored content

PisanieTemat: Re: Podmiany wody   

Powrót do góry Go down

Podmiany wody
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1