Forum zrzeszające posiadaczy akwariów z nieco zaniedbanego pod względem tego hobby województwa opolskiego. Czas to zmienić!

IndeksIndeks  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  Zaloguj  

Share | 

Moje akwarium zmieniło się w istne glonarium

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
Idź do strony : 1, 2  Next
AutorWiadomość
Emil_XXL

Male Liczba postów : 177

PisanieTemat: Moje akwarium zmieniło się w istne glonarium   Czw 06 Gru 2012, 21:13

Problem jest naprawde poważny

Akwarium 375l
Grzałki 2x200W temperatura 28Stopni
Oświetlenie 4x54W świecące 6-15 para i od 13-24 IIpara
Filtr Tetra Tec EX1200 i Aqua Szut650 chodzą 24H
Napowietrzacz APS 400 24H
Butla co2 500ml + 300ml narazie nie używam bo nie mam stałęgo pomiaru ph
nawożenie
Symfonia złota 7ml/dziennie
PlantaActiv Mikroelementy 4ml/dziennie
PlantaActiv Makroelementy 4ml/dziennie
PlantaActiv Power Colour Fe+ 4ml/dziennie__(na noc)
PlantaActiv Aqua Potas 38ml/tydzień
I kulki gliniano torfowe pod korzeniami roślin

co jeszcze potrzebujecie aby mi pomóc
jak zwalczyć to dziadostwo i zapobiedz nawrotowi
Proszę o szybką pomoc pozdrawiam
Emil
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
gettinhigh

Liczba postów : 90

PisanieTemat: Re: Moje akwarium zmieniło się w istne glonarium   Nie 09 Gru 2012, 14:10

Oj oj

Od początku Jakie masz parametry wody? PO4 i NO3 zmierz tylko nie testami 6 w 1 bo one nie mówią prawdy.

Po co nawodzisz codziennie makroelemenatmi skoro nie znasz parametrów?

Przedewszystkim nie nawoź micro w momencie glonów bo tylko je odżywiasz a nie rośliny.

Glony nitkowate występują gdy wystąpi zachwianie stosunku azotanów do fosforanów.
Jeżeli chcesz pozbyć się krasnorostów to po pierwsze uruchom Co2.

Bez testów wody nic więcej nie wywróżę. Apropos dlaczego utrzymujesz 28 stopni w akwarium?
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
gettinhigh

PisanieTemat: Re: Moje akwarium zmieniło się w istne glonarium   Nie 09 Gru 2012, 14:12

A butla 500ml to chyba ci na dwa dni starcza przy akwarium 375 litrów.

Dlaczego na noc? Nie wiesz że fotosynteza i pobieranie składników odżywczych następuję w momencie gdy włączone jest światło? Odzywiasz w nocy tylko słup wody. Czekam aż jeszcze woda ci zakwitnie

TESTY WODY!!!!
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Emil_XXL

PisanieTemat: Re: Moje akwarium zmieniło się w istne glonarium   Sro 12 Gru 2012, 16:27

Testy kropelkowe wykazały następujące wartości
pH = 7,5
KH = 8 °n
GH = 14 °n
NH3 = 0,5 mg/l
NO2 = 0,2 mg/l
NO3 = 40 mg/l
PO4 = 1 mg/l
Fe = 0,1 mg/l

Testy robione wcoraj przed podmianką wody
Dlatego na noc bo na opakowaniu napisali żeby stosować po zgaszeniu światła 1ml/100l wody
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
gettinhigh

PisanieTemat: Re: Moje akwarium zmieniło się w istne glonarium   Sro 12 Gru 2012, 21:33

Głupota na opakowaniu. To takie samo ma korzyści jak podawanie CO2 w nocy...

Słuchaj przedewszystkim masz zbyt wysokie No3. W kranie w Opolu ma ono około 45ppm według wodociągów miejskich więc podmiany wody nic nie dadzą by zbić je u ciebie w baniaku. W Koźlu będą podobne parametry na pewno.

Musisz dopsadzić roślin szybkorosnących które będą wchłaniać NO3. Rośliny najlepiej typu wąkrotka, cabomba, nurzaniec itd. Są to rośliny które po prostu wyjedzą z wody azotany.
PO4 masz na dobrym poziomie utrzymuj je cały czas na 1ppm (1mg/l)

Zupełnie zrezygnuj z podawania go w nawozie. Chodzi mi o no3 nie po4

PlantaActiv Makroelementy 4ml/dziennie <<<<< Nie podawaj bo zawiera azot.

Żelazo musi wynosić 0. Dodając żelazo na tym etapie do wody karmisz glony nie rośliny. Nie wiem czy wiesz ale opolska woda ma dwa problemy: nadmiar żelaza i nadmiar manganu. Dodatkowe jego przy twojej obsadzie roślinnej z tego co widzę jest zupełnie nie potrzebne, gdy ma się dużą ilość czerwonych roślin i owszem ale u ciebie na razie nie.

Druga rzecz nie wierzę że u ciebie wynosi 0,1ppm.

Dodajesz:
Symfonia złota 7ml/dziennie
PlantaActiv Mikroelementy 4ml/dziennie

Są to 3 produkty zawierające przedewszystkim żelazo. Nie dodawaj ich. A po ustąpieniu glonów dodawaj tylko symfonie złotą. Reszta ,,out".

Na razie masz się skupić na dodawaniu potasu i fosforu. Tylko nie przesadzaj z fosforem bo się nabawisz innych glonów!

Ostatnio zmieniony przez gettinhigh dnia Sro 12 Gru 2012, 22:21, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
gettinhigh

PisanieTemat: Re: Moje akwarium zmieniło się w istne glonarium   Sro 12 Gru 2012, 21:37

Co do krasnorostów... Tutaj tylko dwa elementy mogą ci pomóc obniżenie TWO czyli twardości ogólnej czyli GH. Krasnorosty lubią twardą wodę i wysokie no3.

Drugi element na maksa Co2 minimum 4-5 bąbli na sekundę. Spowoduje on szybsze wchłanianie azotu tym samym pozbycie się go z wody i ustąpieniem kransorostów i glonów nitkowatych.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Mateusz89

Male Liczba postów : 731

PisanieTemat: Re: Moje akwarium zmieniło się w istne glonarium   Sro 12 Gru 2012, 22:55

Emil_XXL napisał:
Testy kropelkowe wykazały następujące wartości
pH = 7,5
KH = 8 °n
GH = 14 °n
NH3 = 0,5 mg/l
NO2 = 0,2 mg/l
NO3 = 40 mg/l
PO4 = 1 mg/l
Fe = 0,1 mg/l

Testy robione wcoraj przed podmianką wody
Dlatego na noc bo na opakowaniu napisali żeby stosować po zgaszeniu światła 1ml/100l wody

Przy takich parametrach wody skupiłbym się przede wszystkim na poprawie filtracji biologicznej, która musi działać źle. W dojrzałym akwarium NH3 i NO2 nie powinny występować.
Warto dodać bakterii i zrobić kilka podmian.

Co do krasnorostów to usuń wszelkie uszkodzone i pokryte nimi części roślin.
Postaraj się o mniej brudu w akwarium.
Na krasnorosty pomagają preparaty typu easy-carbo, jednak ich zwalczanie zawsze nie jest łatwe.

Nie lałbym teraz żadnych nawozów. Skup się na poprawi biologi, bo jest coś z nią nie tak. Czasem pomaga również wyczyszczenie b. brudnego filtra (warto w wodzie z akwarium poza akwarium).
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
marek_z_81

Male Liczba postów : 195

PisanieTemat: Re: Moje akwarium zmieniło się w istne glonarium   Czw 13 Gru 2012, 08:31

gettinhigh napisał:

Słuchaj przedewszystkim masz zbyt wysokie No3. W kranie w Opolu ma ono około 45ppm według wodociągów miejskich więc podmiany wody nic nie dadzą by zbić je u ciebie w baniaku. W Koźlu będą podobne parametry na pewno.

Najwyraźniej woda w Opolu to syf. Tak się składa, że w Kędzierzynie jest woda najlepsza w regionie. NO3 w Kędzierzynie wynosi nie 45 tylko jest zbliżona do 0 (moje testy wykazują <5). Według wodociągów, zależy od ujęcia (są 2) tj. ujęcie Dunikowskiego NO3<4,5 i ujęcie Kędzierzyn NO3-1,31.
Po wielu testach/próbach jakie dokonałem na swoim krewetkarium (też walczyłem z glonami takimi jakie masz na zdjęciach) doszedłem do wniosku, że przy naszej wodzie trzeba ograniczyć nawozy mikro do minimum, w naszej kranówie jest bardzo dużo mikroelementów. Mało tego, gdy odstawiłem nawozy mikro (u mnie CSM+B) glony zanikły i w tym momencie nie ma ich wcale, nawet szyby rzadko kiedy czyszczę.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
gettinhigh

PisanieTemat: Re: Moje akwarium zmieniło się w istne glonarium   Czw 13 Gru 2012, 09:52

O kurdę faktycznie!

http://www.mwik.com.pl/pliki/badania_wody_2011.pdf

Aż nie chce mi się po prostu wierzyć, że azotany mogą tyle wynosić! Jestem w szoku.
W takich układach muszę edytować swoją wypowiedź.

Makro jak najbardziej lej, masz dużą możliwość wyregulowania sobie azotanów na poziomie 12ppm a fosforanów na poziomie 0,8ppm przy takich wartościach wody wodociągowej.

Faktycznie na krasnorosty dobre jest EC. Tyle że zwykłe psikanie nim na rośliny ze strzykawki pod wodą nic nie da. Musiałbyś zrobić 20 minutową kąpiel i wtedy samo się to rozpuści już w wodzie akwariowej.

Amoniak na poziomie 0,2 jeszcze nie jest śmiertelny u ryb i świadczy o dwóch rzeczach albo tak jak wspominał kolega Mateusz89 że filtracja biologiczna niedomaga( Czy używasz zeolit? jeżeli tak to zweryfikuj czy nie siedzi on dłużej niż 2 miesiące w filtrze bo jak tak to trzeba go wymienić na nowy). Druga mozliwość masz tak duże przerybienie że filtr niebyłby nawet w stanie tego przerobić na nieszkodliwy związek.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
knudson

Male Liczba postów : 365

PisanieTemat: Re: Moje akwarium zmieniło się w istne glonarium   Czw 13 Gru 2012, 11:42

Na domowym kompie mam wyniki badań wody z kilku ujęć w Opolu i postaram się wrzucić je wieczorem. Kiedys były na stronie wodociągów, teraz nie mogę ich odnaleźć. Oo ile pamiętam parametry wody różniły sie znacznie w zależności od lokalizacji.

----------
240l - Pundamilia nyererei Makobe Island
500l - Lipochromis sp. "Matumbi hunter" + Astareochromis alluaudi
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
marek_z_81

PisanieTemat: Re: Moje akwarium zmieniło się w istne glonarium   Czw 13 Gru 2012, 12:04

Emil_XXL jest z Kędzierzyna więc wyniki badań wody z Opola w niczym mu nie pomogą, ale w innym temacie na pewno ktoś z nich skorzysta.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Tinker bell

Male Liczba postów : 187

PisanieTemat: Re: Moje akwarium zmieniło się w istne glonarium   Czw 13 Gru 2012, 15:24

Knudson:
http://www.wikopole.com.pl/images/stories/analizy_wody.pdf
z października 2012.
z tego wynika, że nie jest tak tragicznie.

Przy tej ilości lanych mikro to cud, że to tylko "krasnale".
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
knudson

Male Liczba postów : 365

PisanieTemat: Re: Moje akwarium zmieniło się w istne glonarium   Czw 13 Gru 2012, 18:11

To je to! W pracy nie miałem czasu szukać. Znalazłem ten plik u siebie na kompie, ale zawiera tylko badanie twardości z z pierwszego półrocza 2011 roku. Pamiętałem że coś mam...ale nie pamiętałem co.
A że Emil nie jest z Opola? To sie errrmmmm...wytnie Wink
Niemniej robie tutaj lekkiego offtopa, więc juz się wyłączam.

----------
240l - Pundamilia nyererei Makobe Island
500l - Lipochromis sp. "Matumbi hunter" + Astareochromis alluaudi
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Emil_XXL

PisanieTemat: Re: Moje akwarium zmieniło się w istne glonarium   Czw 13 Gru 2012, 21:37

jezeli chodzi o przerybienie to raczej małoprawdopodobne bo mam może ze 16ryb
czy podając te 4-5 bąbli na sekunde nie zrobie przyduchy ?
wczoraj pousuwałem wszystkie te nitki co udało mi sie zauważyć akwarium wygląda znacznie lepiej ale jeszcze glony nie puszczają mimo ze juz od kolku dni niczym nie nawoże i odraniczyłem czas oświetlania
uruchomiłem co2 ale puki co daje 1babelek na minute
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Mateusz89

PisanieTemat: Re: Moje akwarium zmieniło się w istne glonarium   Czw 13 Gru 2012, 21:47

1 bąbelek na minutę to może być za mało do litrowego słoika Smile.
Masz w miarę twardą wodę więc od razu nie będziesz miał kosmicznego CO2.
Zacznij od bąbla na sekundę.
Może być wiele przyczyn tego wysokiego amoniaku:
- nawozy
- zapchany filtr
- padnięta ryba
- rozkładające się rośliny
- wyłączanie filtra

Pewnie jeszcze wiele się znajdzie.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Emil_XXL

PisanieTemat: Re: Moje akwarium zmieniło się w istne glonarium   Pią 14 Gru 2012, 08:24

pomyłka miało być jeden bąbelek na sekune
Nawozów juz nie stosuje jakis czas za wyjątkiem CO2
rybki padniętej raczej nie mam
filtr czyściłęm w wodzie z akwarium przed ostatnią podmiana
oba moje filterki pracują po 24h
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Mateusz89

PisanieTemat: Re: Moje akwarium zmieniło się w istne glonarium   Pią 14 Gru 2012, 08:50

Jakiej firmy były testy?
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Emil_XXL

PisanieTemat: Re: Moje akwarium zmieniło się w istne glonarium   Pią 14 Gru 2012, 11:53

ZOOLEK Aquaset 1
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
marek_z_81

PisanieTemat: Re: Moje akwarium zmieniło się w istne glonarium   Pią 14 Gru 2012, 13:03

Emil jakie robisz podmiany bo przy poziomie azotanów jakie jest w naszej wodzie nie powinieneś mieć problemów z nimi. Ja na przykład muszę dodawać NO3 w postaci soli.
(może gdzieś już to pisałeś, ale nie chce mi się wertować tematu od początku Very Happy )
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Tinker bell

PisanieTemat: Re: Moje akwarium zmieniło się w istne glonarium   Pią 14 Gru 2012, 13:19

Nie zaprzestawaj nawożenia, bo to skok z jednej skrajności w drugą.
Lać nawozy musisz, tylko rób to z głowa. Nie lej mikro w kilku postaciach tylko zdecyduj się na jeden nawóz. Rośliny w twoim akwarium nie są bezbronne w walce z glonami, jedynie co im trzeba to stworzenie odpowiednich warunków.
Zaczynasz podawać CO2, to i resztę nawozów też musisz podawać - obowiązuje prawo Liebiga (poczytaj o nim).
Rób większe podmiany wody, odmulaj dno. Przede wszystkim poczytaj o tym glonie wszystko co się da.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Emil_XXL

PisanieTemat: Re: Moje akwarium zmieniło się w istne glonarium   Wto 18 Gru 2012, 11:44

tylko nie wiem teraz już sam przy jakich nawozach zostać
co2
3-4 bąble na sekunde

mam szklany dyfuzorek i nie wiem czy to jest dobre rozwiązanie

Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Tinker bell

PisanieTemat: Re: Moje akwarium zmieniło się w istne glonarium   Wto 18 Gru 2012, 12:57

entliczek pentliczek itd - padło na symfonie złotą + makro + CO2 +(Easy Carbo - opcja)
Po pierwsze:
dyfuzor ustaw pod jednym z wylotów filtra, tak aby jak największa ilość gazu była rozpylana po akwarium.
po drugie:
to glon, który jest bardzo trudnym przeciwnikiem, czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj wszystko co się da o nim, a potem pytaj. Pamiętaj, że nie należy walczyć z skutkami tylko z przyczynami, które doprowadziły do jego inwazji.
po trzecie:
uzbrój się w cierpliwość, nie podawaj się emocją. Nastaw się na długa walkę. Doświadczenie jakie zdobędziesz będzie bezcenne.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Emil_XXL

PisanieTemat: Re: Moje akwarium zmieniło się w istne glonarium   Wto 18 Gru 2012, 22:13

zastanawiałem się nad tym aby ustawić dyfuzor tak aby dwutlenek wpadał do filtra zewnętrznego tam się rozpuszczał w nim
aby filtr spełniał też funkcje reaktora
tylko nie wiem czy nie będzie mi się zapowietrzał kubełek co sądzicie o tym
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Mateusz89

PisanieTemat: Re: Moje akwarium zmieniło się w istne glonarium   Wto 18 Gru 2012, 22:39

Filtr będzie się zapowietrzał. Choć to już wypadkowa mocy i budowy filtra i ilości gazu.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Tinker bell

PisanieTemat: Re: Moje akwarium zmieniło się w istne glonarium   Sro 19 Gru 2012, 07:09

Przede wszystkim stworzysz w ten sposób niekorzystne warunki dla filtracji biologicznej.
Jak chcesz reaktor do CO2 to rozważ jego budowę w oparciu o filtr narurowy.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Sponsored content

PisanieTemat: Re: Moje akwarium zmieniło się w istne glonarium   

Powrót do góry Go down

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 2Idź do strony : 1, 2  Next