Forum zrzeszające posiadaczy akwariów z nieco zaniedbanego pod względem tego hobby województwa opolskiego. Czas to zmienić!

IndeksIndeks  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  Zaloguj  

Share | 

Filtracja - ciągła czy z przerwami?

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość
Olafek

Male Liczba postów : 18

PisanieTemat: Filtracja - ciągła czy z przerwami?   Czw 22 Lis 2012, 17:35

Witam,
pytanie do forumowiczów:
Czy Wasze filtry pracuję bez przerwy, czy też wyłączacie je /np. na noc/.
Mój "chodzi" od 8 do 22 --> zastanawiam się nad przyczynami rozwoju glonów akwarium - być może ma to jakieś znaczenie, nie wiem, zaburzony cykl pracy bakterii Rolling Eyes albo coś w tym stylu.

+ kwestie trwałości sprzętu pracującego non-stop i kosztów.

w moim akwarium 240L pracuje model eheim 2215 pobierający 15 watt/h.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Mateusz89

Male Liczba postów : 731

PisanieTemat: Re: Filtracja - ciągła czy z przerwami?   Czw 22 Lis 2012, 17:46

Wyłączanie filtra zewnętrznego to bardzo zły pomysł.
W te kilka godzin zdychają Ci wszelkie bakterie, warunki są niedotlenione i pojawiać się mogą jony amonowe i inne paskudztwa.
Filtr powinien pracować non-stop. Pracując z przerwami na pewno spada trwałość takiego filtra. Zresztą tak są zaprojektowane by non stop pracowały. No takie 15W non stop to jakieś 6-7zł miesięcznie.

Mam nadzieję, że nikt inny z naszego forum nie popełnia takiego błędu.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
marek_z_81

Male Liczba postów : 195

PisanieTemat: Re: Filtracja - ciągła czy z przerwami?   Czw 22 Lis 2012, 18:04

Jeszcze filtr wewnętrzny bym się pokusił żeby wyłączać na noc choć też tego nie pochwalam, ale zewnętrzny musi pracować 24/24. Wkłady w filtrze nigdy nie dojrzeją, a jak nazbiera się syf to zaczną zachodzić procesy gnilne a w ten czas to obsada będzie do wymiany.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
mgrinch

Liczba postów : 246

PisanieTemat: Re: Filtracja - ciągła czy z przerwami?   Czw 22 Lis 2012, 18:26

Tak jak koledzy powyżej powiem FILTR WŁĄCZONY 24h NA DOBĘ to podstawa Smile Koszt nie jest jakiś mega wielki.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
knudson

Male Liczba postów : 365

PisanieTemat: Re: Filtracja - ciągła czy z przerwami?   Czw 22 Lis 2012, 20:20

Tak jak koledzy pisali - filtra nie wyłączamy. Roczny koszt pracy Twojego Eheima to ok.75 pln.
Jak słusznie podejrzewasz wyłączanie filtra ma wpływ na ilość glonów w akwarium - poczytaj o cyklu azotowym. Brak przepływu - brak tlenu dla bakterii - zmniejszone tempo przemiany szkodliwych związków azotu. Przy małym obciązeniu biologicznym zbiornika i niezbyt wrażliwych rybach obsada da radę, ale jak chcesz mieć zdrowe, żwawe ryby w dobrej kondycji i ustabilizowany zbiornik to zostaw filtr w spokoju.
Niestety czasem zdarzają się przerwy w dostawach prądu i na to nic nie poradzimy, ale zawsze zanim go znów włączysz najpierw przepłucz, żeby usunąć szkodliwe substancje które w nim zalegną.

----------
240l - Pundamilia nyererei Makobe Island
500l - Lipochromis sp. "Matumbi hunter" + Astareochromis alluaudi
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Olafek

PisanieTemat: Re: Filtracja - ciągła czy z przerwami?   Czw 22 Lis 2012, 21:20

OK-no to jestem już mądrzejszy Very Happy
Jutro czyszczę filtr i zaczyna ciągłą pracę, mam nadzieję, że to pomoże w walce z glonami, jeśli nie poproszę o pomoc w kolejnym wątku - tak na marginesie, w tej chwili woda wypływa mi "deszczownią" całkowicie zawieszoną nad lustrem wody /5 czy 6 otworów/ - ale strumienie "bąbelków" nie są jakoś imponujące, filtr ma 2-gi rok, a w stosunku do nowości oceniam, że moc sporo spadła /być może ma na to wpływ przerywana filtracja.../ - chciałbym uzyskać nieco większy ruch wody w akwarium, połączony z większa ilością bąbelków powietrza /możliwie drobnych Very Happy/ - podejrzewam, że zamiast deszczowni trzeba zamontować jakąś pojedynczą "dyszę" - doradźcie proszę jak to się fachowo nazywa, i jak uzyskać ten efekt.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
aarset

Male Liczba postów : 57

PisanieTemat: Re: Filtracja - ciągła czy z przerwami?   Pią 23 Lis 2012, 05:11

Pamiętaj, żeby wkłady wypłukać w wodzie z akwarium. Przy podmianie odlej jej trochę do wiadra i tam wypłucz.
A ta "dysza do produkcji bąbelków" nazywa się dyfuzor.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Olafek

PisanieTemat: Re: Filtracja - ciągła czy z przerwami?   Sob 24 Lis 2012, 21:54

OK- filtr wyczyszczony, dyfuzor kupiony, i tu kolejny"problem", kupiłem taki:

https://www.google.pl/search?q=eheim+4004651&hl=pl&tbo=d&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=FD6xUMTSDZDhtQaV5oGABA&ved=0CAQQ_AUoAA&biw=1024&bih=603

licząc, że uzyskam efekt "milionów malutkich bąbelków" Very Happy

niestety w rzeczywistości jest to "strumień" 3-5 bąbelków na sekundę - wszystkie ustawienia dyfuzora względem węża z powietrzem przerobiłem, możliwe regulacje też, a efekt jest znikomy - w mojej ocenie powietrze nie może dostać się /nie jest zasysane?!/ do strumienia wody, by być wyrzuconym w formie bąbelków - doradźcie proszę.

Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
chlodnica

Male Liczba postów : 76

PisanieTemat: Re: Filtracja - ciągła czy z przerwami?   Nie 25 Lis 2012, 07:17

wprawienie w ruch tafli wody =napowietrzanie
nie myślałeś o czymś takim?
a i przy okazji (to moje zdanie),wątpliwe dekoracyjnie bąbelki by zniknęły...
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Mateusz89

Male Liczba postów : 731

PisanieTemat: Re: Filtracja - ciągła czy z przerwami?   Nie 25 Lis 2012, 09:16

Też nie rozumiem potrzeby milionów malutkich bąbelków.

Jeżeli taką rzeczywiście masz to może kostka lipowa i mocny napowietrzacz.
Czy nie przeszkadza Ci hałas od tak ustawionej deszczowni?

Pozdrawiam
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Olafek

PisanieTemat: Re: Filtracja - ciągła czy z przerwami?   Nie 25 Lis 2012, 12:30

No właśnie zrezygnowałem z deszczowni na rzecz dyfuzora, pomijając kwestie estetyczne - dyfuzor z tego co rozumiem, ma tworzyć efekt dużej ilości bąbelków, a u mnie jest praktycznie tylko elementem zmniejszającym średnicę przepływu wody, a powietrza w tej chwili w ogóle nie tłoczy.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Olafek

PisanieTemat: Re: Filtracja - ciągła czy z przerwami?   Sob 29 Gru 2012, 21:40

No i sukces Very Happy , po konsultacji ze sprzedawcą dyfuzora /sklep akwa na Pużaka, dyfuzor dostępny od ręki, za co duży +, cena OK/ - przeprowadziłem gruntowne czyszczenie filtra, połączone ze zmniejszeniem ilości wkładów filtrujących, skupiłem się też na doczyszczeniu węży, zaworów, zmniejszeniu niepotrzebnych zagięć i filtr pracuje jak nowy - uzyskany jest też efekt tysięcy bąbelków na sekundę, dyfuzor daje możliwość regulacji wielkości bąbelków, można też całkowicie je wyeliminować, zostawiając tylko silny strumień wody.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
andy09

Male Liczba postów : 49

PisanieTemat: Re: Filtracja - ciągła czy z przerwami?   Pią 12 Kwi 2013, 06:53

Witam

Zawsze ciekawi mnie podejście do sprawy filtrowania wody i wyłączania filtrów. Ktoś napisał, że myśli o drugim filtrze który będzie wyłączał. Kiedy mamy przerwę w dostawie prądu to należy wyciągnąć wtyczkę od filtra, a następnie poczekać, aż wróci prąd. Następnie pierwsze 8-10 litrów wody wylewamy do jakiegoś zbiornika, a później normalnie , do akwarium. Te pierwsze litry wody to niezła zupa zanieczyszczeń.

W naturze ktoś wyłącza filtrowanie ? Tam non stop przebiegają procesy filtrowania wody. Wiele osób zniechęca się do akwarium , całej idei tego hobby. Powód jest prosty a zarazem banalny, zwykły brak chęci zapoznania się z zasadą działania poszczególnych procesów. Później jest "lanie" litrów chemii , różnych dziwnych wynalazków itd.

Nie wspomnę o zakupie mini filtrów które tylko z nazwy są filtrami. Kiedyś zobaczyłem ile w takim urządzeniu jest masy filtrującej i złapałem się za głowę. Ta ociupinka nie mogła filtrować wody. A później ryby zdychają itd...

Pozdrawiam

www.innesa.jasky.pl
.
.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
apri cort

Liczba postów : 210

PisanieTemat: Re: Filtracja - ciągła czy z przerwami?   Pią 12 Kwi 2013, 09:55

A ja jeszcze nawiążę do bąbelków. W 40l akwarium ustawiłam dyszę filtra wewnętrznego tak, by ostro poruszała powierzchnią, w zbiorniku jest też kilka kryptokoryn, dzielnie wspomagających filtrację i napowietrzanie. Póki w akwa były młode pielęgnice, nie potrzebowały bąbelków. Teraz są 3 gupiki, bojownik i 6 bystrzyków amandy. Po kilku dniach wszystkie zawisły pod powierzchnią, histerycznie łapiąc powietrze, bo dołożeniu wężyka i pojawieniu się bąbelków ustąpiły objawy niedotlenienia. No to jak to w końcu jest? "To bubble, or not to bubble...?????"
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
aarset

Male Liczba postów : 57

PisanieTemat: Re: Filtracja - ciągła czy z przerwami?   Pią 12 Kwi 2013, 14:02

apri cort - natleniam wodę w zbiornikach trochę większych niż 40l poprzez ruch tafli wody, bez użycia bąbelków i od lat się to sprawdza. Jest tylko jedno "ale" -tafla musi się załamywać aby następowała wymiana gazowa.
andy 09 - tutaj nie chodzi o ilość złoża filtracyjnego, ale o jego jakość. U mnie za złoże biologiczne w zbiorniku 500l przy obsadzie 19 szt. mbuna odpowiada kilogram piasku. Wystarcza z nawiązką.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
andy09

Male Liczba postów : 49

PisanieTemat: Re: Filtracja - ciągła czy z przerwami?   Pon 22 Kwi 2013, 20:53

Witam

Specjalnie napisałem ilość, ponieważ bez względu na jakość tego wkładu i tak filtr nie działałby sprawnie. Taka ociupinka błyskawicznie zatyka się i filtr ledwo działa. A jakość jest ważna to fakt, pod warunkiem , że mamy zapewnioną ilość wkładu. Osobiście mam w każdym duzym akwarium nadmiar masy filtracyjnej. Nie muszę się martwić, że gąbki zatkają się i ponad 1000 innesa będzie miało problem z wodą.

Kostki nie natleniają wody ! Tylko ruch wody powoduje , że woda natleniona z górnych warstw zostaje przemieszczona w dolne warstwy. Mam filtr przelewowy który jest ustawiony na bardzo mały przepływ i w miarę wzrostu ryb podkręcam powietrze. Woda przepływa coraz szybciej i miesza wodę w zbiorniku. Zero kostek napowietrzających. Nawet 1400 dużego innesa w zbiorniku i tylko na jednej rurce 1/2 cala oparty cały filtr. Ryby są w doskonałej formie i odbiorcy bardzo chwalą mojego neona. Smile

Pozdrawiam

www.innesa.jasky.pl
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Sponsored content

PisanieTemat: Re: Filtracja - ciągła czy z przerwami?   

Powrót do góry Go down

Filtracja - ciągła czy z przerwami?
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1