Forum zrzeszające posiadaczy akwariów z nieco zaniedbanego pod względem tego hobby województwa opolskiego. Czas to zmienić!

IndeksIndeks  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  Zaloguj  

Share | 

Pokarm dla naszych Ryb

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość
poi876

Liczba postów : 68

PisanieTemat: Pokarm dla naszych Ryb   Pią 13 Sty 2012, 11:33

Prawidłowe żywienie ryb i urozmaicony pokarm to podstawa dla naszych podopiecznych co jest gwarancja na zdrowe ryby i prawidłowy ich rozwój . Obecnie w handlu jest bardzo szeroka gama pokarmów suszonych i mrożonych jednak czy aby na pewno wszystkie są zdrowe bezpieczne i zapewnia naszym ryba wszystkie potrzebne składniki? Można by tu wiele pisać karmy płatkowane mrożone żywe granulaty liofilizowane tabletki ... Jednak domowej roboty karmy z produktów przez nas samych dobranych sprawdzonych na pewno najlepiej zdadzą egzamin w rozwoju naszych ryb Smile Ja używałem składników :
Serce Wołowe, serce indyka , szpinak , kryl , vibovit , troszku marchwi , krewetki , czosnek ,Spirulina (czasem dodatek banana ) wszystko mielimy mieszamy i mrozimy Smile

http://imageshack.us/photo/my-images/716/paletau.jpg/
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Mateusz89

Male Liczba postów : 731

PisanieTemat: Re: Pokarm dla naszych Ryb   Pią 13 Sty 2012, 13:36

Dawniej bawiłem się , w mrożonki: wodzień , czarne larwy komara, dorosła artemia.
Teraz jednak wolę kupić od czasu do czasu dobry pokarm suchy: tutaj jestem zwolennikiem firmy Hikari . Ważną zaletą takiego pokarmu jest ,że nie brudzi specjalnie wody. No i najważniejsze by nie przekarmiać. Jedna dwie granulki na rybę wystarczą.
Niektóre pokarmy Tropicala też bywały dobre : Spirulina Super forte, astacolor.

Wiem ,że serca wołowe wśród hodowców paletek mają swoich zwolenników i przeciwników. Bo czy ryby jedzą krowy ;p .
Jesteś pewien ,że dzikie altumy będą w ogóle chciały przyjmować taki pokarm? Suszonego pewnie też nie ruszą ;p
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Topielec
Admin

Male Liczba postów : 344

PisanieTemat: Re: Pokarm dla naszych Ryb   Pią 13 Sty 2012, 14:05

Ciekawy temat.
Jeśli chodzi o mięso zwierząt stałocieplnych (czyli krów, kurczaków itd.), to potwierdzone badaniami jest, to że ryby karmione długotrwale takim pokarmem mają chorobowo otłuszczone narządy wewnętrzne, co może prowadzić do śmierci ryby. Spowodowane jest to tym, że ryby nie są przystosowane do trawienia tego rodzaju pokarmu. Dlatego lepiej unikać takich karm, nawet jeśli ryby świetnie po tym rosną i wydają się zdrowe i żywotne.

Co do karm suchych, to również należy je urozmaicać pokarmami mniej "napakowanymi" wartościami odżywczymi. Na forum klubu Miłośników Tanganiki był robiony taki eksperyment, że przez dłuższy okres czasu grupy takich samych ryb były od narybku karmione sztucznym pokarmem i mrożonym. Wszystkie ryby zostały przebadane po pewnym czasie przez ichtiopatologa. Te na pokarmie sztucznym (było to Hikari) miały również strasznie otłuszczone narządy wewnętrzne, mimo że na pierwszy rzut oka wyglądały na zdrowe ryby.

Wniosek z tego taki - można karmić wszystkim, ale zawsze z umiarem i dodatkowo trzeba kierować się tym, co ryby jedzą w naturze. Ryby wcale nie muszą jeść dużo by zdrowo rosnąć - w naturze muszą się nieźle natrudzić by coś znaleźć, a w akwarium dostają na tacy pod nos kilka razy dziennie Wink Są do tego ryby typowo roślinożerne i mięsożerne i zawsze trzeba zapoznać się naturalną dietę ryb.

Dodatkowo dla wszystkich gatunków wskazane są sporadyczne pokarmy balastowe, czyli takie, które zawierają chitynę czy błonnik - poprawia to trawienie ryb i zapobiega problemom przewodu pokarmowego Smile

Prawie jak u ludzi Smile
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
andy09

Male Liczba postów : 49

PisanieTemat: Re: Pokarm dla naszych Ryb   Czw 06 Gru 2012, 17:20

Witam

Zgadzam się z tym w 100 %. Zawsze można winę zwalić na pokarm. Ciężko hodowcy uznać swoją winę. A to mało urozmaicone , a to za dużo. Ja na hodowli karmię : sercem, lane kluski z zieleniną, cyklop ( mrożony) dwa rodzaje, granulat. Kwestia wyczucia Smile

Najlepszym przykładem jest fakt , że rozmnażam neony innesa i czerwone. Przyznam się , że kilkanaście lat temu zdarzało mi się, zatłuścić gupiki , mieczyki. To był brak doświadczenia. Pokarm nie był nic winien.

Proponuje robić raz w tygodniu głodówkę. Ryby muszą "rzucać" się na pokarm. Jak kapryszą to głodówka i przestaną wybrzydzać.

Pozdrawiam

www.innesa.jasky.pl
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Sponsored content

PisanieTemat: Re: Pokarm dla naszych Ryb   

Powrót do góry Go down

Pokarm dla naszych Ryb
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1