Forum zrzeszające posiadaczy akwariów z nieco zaniedbanego pod względem tego hobby województwa opolskiego. Czas to zmienić!

IndeksIndeks  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  Zaloguj  

Share | 

Substrat

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość
Rafal97

Male Liczba postów : 9

PisanieTemat: Substrat   Pią 06 Kwi 2012, 16:07

Witam, ponownie po dłuższej przerwie Wink
Jako iż ciągle jestem w trakcie zakładania akwarium mam do Was pytanie w sprawie substratu czy biogruntu, jak kto woli Wink. Zastanawiam się nad JBL AquaBasis plus, czy ktoś miał z nim do czynienia? Czy w ogóle ktoś używa substratów pod żwir? Czy nie ma problemów z późniejszym mętnieniem wody? i czy jest w ogóle jakiś sens kupna substratu przy moim jakże marnym oświetleniu 2x18w na 140l (postaram się coś dołożyć, ale nie wiem jak z budżetem. Może jakieś diody by pomogły? co wy na to?)

Z góry dziekuję i pozdrawiam
Rafał
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
MrKobusek

Male Liczba postów : 84

PisanieTemat: Re: Substrat   Pią 06 Kwi 2012, 18:39

Co do dodatków to się nie wypowiadam, jednak ja nic nie stosowałem a roślinki rosną jak szalone. To pewnie zasługa oświetlenia LED, i jeśli je potraktować jako oświetlenie dodatkowe to wcale nie wychodzi bardzo drogo, a ryby bardzo zyskują na atrakcyjności.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
akwarysta77

Male Liczba postów : 154

PisanieTemat: Re: Substrat   Pią 06 Kwi 2012, 21:15

Nie wiem jak JBL AquaBasis plus Smile ale ja zastosowałem JBL FLORAPOL dodatek do podłoża 700g działa 3 l i jest ok Very Happy
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
hodowca

Liczba postów : 112

PisanieTemat: Re: Substrat   Sob 07 Kwi 2012, 07:49

Witam, ja osobiście polecam podłoże jbl manado, rośliny bardzo szybko i ładnie w nim rosną oświetlenie mam słabiutkie bo oryginalnie w pokrywie 2x18w na 240l Very Happy
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Maniek

Male Liczba postów : 59

PisanieTemat: Re: Substrat   Czw 12 Kwi 2012, 21:49

Moje zdanie:
Zależy jakie rośliny masz zamiar uprawiać. Jeżeli mchy, paprocie i roślinki o słabo rozbudowanych systemach korzeniowych to żwirek lub manado (lub coś w tym rodzaju) wystarczy. Jeżeli o silnie rozwiniętym systemie korzeniowym (np: zwartki, żabienice, strzałki, nurzańce) to raczej podkład jest wskazany bo te roślinki większość substancji pobierają przez korzenie. JBL Manado jest podłożem jałowym (tak jak żwirek), tyle że lekkim i porowatym. Zgodnie ze specyfikacją producenta pochłania nadmiar związków, a później je "oddaje". OK tyle że aby "oddawało" skądś musi je zaczerpnąć. I tu kłania się nawożenie. Istnieją akwaria typu low-tech gdzie podstawą jest właśnie substrat, brak nawożenia kolumny wody i chociażby słabe oświetlenie jak u Ciebie rzędu 0,25W/l.
No i też przy tym oświetleniu nie masz co myśleć o roślinach wymagających - niestety taka jest prawda - przy takim oświetleniu to tylko lubiące "cień".
Co do mętnienia to bez obaw - pod warunkiem, że dasz kilkucentymetrową warstwę na żyzny substrat. A to też po to, aby minerały nie przedostały się do kolumny wody.
No i jeszcze jedna prawda: tyle co zbiorników to i tyle sposobów na udane akwarium.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
dzejson90

Liczba postów : 158

PisanieTemat: Re: Substrat   Pią 13 Kwi 2012, 15:55

Ja osobiście wystartowałem teraz akwarium 112 z aqua basis plus, na nim jest 3 cm warstwa żwirku. Warto naprawdę inwestować w podłoże dla roślin bo mośna hodować super gatunki roślin wymagających.Wcześniej miałem aqua substrate II+ i sprawował się wyśmienicie.
Polecam Pro soil aqua nature, to podłoże jest najlepszym substratem dla roślin, sam żałuję że nie dołożyłem 40 zł.Jeżeli będziesz miał te 0.7 W/l to na aqua basis plus możesz się pokusić o wymagające rosliny ale pod warunkiem że będziesz dostarczał co2 w formie gazu, nie tylko węgla w płynie.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Sponsored content

PisanieTemat: Re: Substrat   

Powrót do góry Go down

Substrat
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1