Forum zrzeszające posiadaczy akwariów z nieco zaniedbanego pod względem tego hobby województwa opolskiego. Czas to zmienić!

IndeksIndeks  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  Zaloguj  

Share | 

Pierwsze akwarium, proszę o wsparcie

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
Idź do strony : 1, 2  Next
AutorWiadomość
MariannaKa

Female Liczba postów : 14

PisanieTemat: Pierwsze akwarium, proszę o wsparcie   Czw 29 Mar 2012, 20:02

Jestem początkującą akwarystką, bez jakiegokolwiek doświadczenia, właśnie zakładam mój pierwszy baniaczek, i piszę z prośbą o pomoc przy sadzeniu roślinek.
Mój zbiornik: 54 l (60 x 30 x 30), oświetlenie (niestety standard w pokrywie): 15 W T8, na spodzie zwykły żwirek kupiony w Aqua Boro. Założenie: akwarium towarzyskie.
Poza Anubiasem, który kupiłam w Opolu i został przeze mnie przytwierdzony do korzenia, wszystkie sadzonki zostały kupione na Allegro z hodowli in vitro. Ponieważ był to gotowy zestaw sprzedawca zapakował je do jednego pojemnika sprawiając mi nie lada wyzwanie: nie znam się na roślinkach i niektóre ciężko było mi od siebie odróżnić, chociaż oczywiście dysponowałam listą wszystkich zakupionych sadzonek Embarassed Po dokonaniu średnio owocnego rozeznania posadziłam sadzonki. Mam jednak poważne wątpliwości czy się przyjmą, wyglądają jak "mysie psitki", są mizerne, malutkie... Zaczynam się zastanawiać czy dać im szanse, czy lepiej kupić już wyrośnięte rośliny w Opolu. Możliwe, że sadzonki były dobrej jakości tylko ja niewłaściwie się nimi "posłużyłam", podkreślam, że to mój pierwszy raz Wink
Załączam zdjęcie, na którym nie widać niestety wszystkich roślin (część jest za korzeniem), raczej średniej jakości, proszę o radę Wink
http://imageshack.us/photo/my-images/716/sam0589u.jpg/
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
offtopic

Male Liczba postów : 100

PisanieTemat: Re: Pierwsze akwarium, proszę o wsparcie   Czw 29 Mar 2012, 20:08

Witam,
z tego zdjęcia to prawie nic nie widać, spróbuj pojedyncze roślinki (grupy roślin) sfotografować.
Poza tym wyłącz lampę błyskową wyjdą lepsze zdjęcia. Very Happy
Jak możesz to daj link do tej aukcji na allegro może tam coś jeszcze pisze.
Śwież roślinki mają to do siebie że muszą trochę "odchorować" dopasować się do nowych warunków .
Także to nic strasznego jeśli jakieś roślinki się nie przyjmą, albo zaczną tracić liście.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
MariannaKa

PisanieTemat: Re: Pierwsze akwarium, proszę o wsparcie   Czw 29 Mar 2012, 20:49

Widok z przodu na prawą stronę akwa:
http://imageshack.us/photo/my-images/26/sam0593bs.jpg/
Widok z przodu na lewą stronę:
http://imageshack.us/photo/my-images/85/sam0594c.jpg/
Widok z lewej szybki:
http://imageshack.us/photo/my-images/855/sam0598f.jpg/
I z prawej:
http://imageshack.us/photo/my-images/822/sam0599xs.jpg/
Proszę wybaczyć kiepską jakość zdjęć, tym razem robiłam bez lampy Wink

I link do aukcji, na której nabyłam roślinki:
http://allegro.pl/zestaw-roslin-latwych-w-uprawie-mech-8-gat-46szt-i2207604507.html
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
akwarysta77

Male Liczba postów : 154

PisanieTemat: Re: Pierwsze akwarium, proszę o wsparcie   Czw 29 Mar 2012, 20:53

Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
MariannaKa

PisanieTemat: Re: Pierwsze akwarium, proszę o wsparcie   Czw 29 Mar 2012, 21:04

Zdaję sobie sprawę, że moje oświetlenie jest za małe, i przydałoby się dołożyć jeszcze jedną świetlówkę, ale nie znam się na elektryce i jakbym zaczęła przerabiać tę pokrywę to szybko zakończyłby się jej żywot. Mam świetlówkę Aqua GLO 18000K.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
akwarysta77

PisanieTemat: Re: Pierwsze akwarium, proszę o wsparcie   Czw 29 Mar 2012, 21:12

Ja podałem podstawy Wink a o nawożeniu pewnie znajda się koledzy bardziej doświadczeni Wink tylko muszą zajrzeć na forum rabbit

Pozdro Romek rabbit
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
akwarysta77

PisanieTemat: Re: Pierwsze akwarium, proszę o wsparcie   Czw 29 Mar 2012, 21:16

A jeśli chodzi o świetlówkę to zajrzyj czy nie dostałabyś gdzieś o takich samych parametrach i długości ale mocniejszych watach Wink
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Mateusz89

Male Liczba postów : 731

PisanieTemat: Re: Pierwsze akwarium, proszę o wsparcie   Czw 29 Mar 2012, 22:21

Ilość światła którą posiadasz powinna wystarczyć dla cieniolubnych roślin. Jest wśród nich wiele bardzo ładnych np. wszystkie mchy (zdarzają się akwaria obsadzone tylko nimi), Microsoria(jest tego multum odmian, sam aktualnie mam cztery różne), Bolbitisy, Anubiasy, Zwartki.

Kupowanie takiego zestawu nie było najlepszym pomysłem. Rośliny w żelu są całkiem fajne ale gdy kupuje się je na całe pudełka danej rośliny. Nie są aż tak wydajne jak piszą sprzedawcy. Na twoje akwarium to minimum 4ry duże pudełka. Rośliny na start najkorzystniej będzie Ci kupić od innych akwarystów, ilości mogą zadziwić (sam ostatnio kupując 200rotal dostałem ich przynajmniej 600).
Teraz możesz chuchać na te kilka sadzonek i może coś z nich być. Na razie nie dodawaj nawozów (no można by tu podać jakieś źródło węgla (np. bimbrownia, easy carbo).

akwarysta77 napisał:
Witam Very Happy podstawa to oświetlenie najlepiej takie żeby miało minimum te 8000K a najlepiej 10000K Wink

Można by się kłócić. Na roślinnym forum raczej zostałbyś okrzyczany za takie stwierdzenie.
Temperatura w Kelvinach napisana na świetlówkach pokazuje jedynie ich barwę. Standardowo im niższa tym świetlówka bardziej żółta (np. 827 albo 830 które mają barwę podobną do zwykłej żarówki) a im wyższa to bardziej niebieska (albo czerwona w przypadku świetlówek do mięsa i "akwarystycznych".
Ten pierwszy parametr to jakość oddawania barw np. 865 to przynajmniej 80% oddawania kolorów.
A rośliny nie są tutaj wybredne dla nich liczy się moc a nie kolor (no może oprócz świetlówek i żarników ADA ,które mają mocno podkreśloną zieleń, którą rośliny słabo trawią).

akwarysta77 napisał:
A jeśli chodzi o świetlówkę to zajrzyj czy nie dostałabyś gdzieś o takich samych parametrach i długości ale mocniejszych watach Wink

Tak się nie da. Świetlówki to nie żarówki i mają swój typoszereg.
Jeżeli świetlówka jest typu T8 (a taką na pewno masz w swojej pokrywie) to danej długości odpowiada dana ilość watów.

Co do rozbudowy pokrywy to możesz spróbować wykorzystać gotowy moduł. Robi takie aquael. Ich jakość jest raczej kiepska ale wykorzystując dwie opaski do kabli i moduł powiększysz ilość światła do wygodniejszego dla uprawy.

Ostatnio zmieniony przez Mateusz89 dnia Pią 30 Mar 2012, 10:06, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Topielec
Admin

Male Liczba postów : 344

PisanieTemat: Re: Pierwsze akwarium, proszę o wsparcie   Pią 30 Mar 2012, 07:18

Witaj Marysiu Smile

Mateusz dobrze Ci radzi! Jest to Twoje pierwsze akwarium, więc na razie idźmy na łatwiznę, a łatwiej unikniemy wszelakich katastrof Smile A tym samym nabędziesz trochę doświadczenia i wiedzy praktycznej podczas obserwacji tego wszystkiego, co będzie działo się w Twoim nowym akwarium.

Dlatego na razie nie kombinowałbym z mocniejszym światłem i jakimś bardziej wyszukanym nawożeniem. Zostawmy to sobie na później, będzie czas Smile

Może coś z obecnych roślinek się przyjmie, ale pewnie część polegnie. Ale to nie szkodzi. W małym akwarium nie potrzeba wiele gatunków. Ładniej będzie wyglądało kilka, ale w większych ilościach. Jest wiele gatunków, które powinny dać sobie radę przy Twoim oświetleniu. Może nie są to najbardziej wyszukane rośliny, ale gwarantuje, że akwarium z nimi i tak może być piękne Smile

Jestem pewny, że znajdziesz wiele takich gatunków u innych akwarystów z naszych okolic i kupisz je o wiele taniej niż w sklepach, a do tego przyjmą się one dużo łatwiej niż te sklepowe.

Wody śmiało dolej do takiego poziomu pokrywy, będzie ładniej się prezentowało, gdy nie będzie przerwy między pokrywą a taflą wody, zobaczysz.

Zobacz profil autora
MariannaKa

PisanieTemat: Re: Pierwsze akwarium, proszę o wsparcie   Pią 30 Mar 2012, 08:16

Dziękuję bardzo za rady, faktycznie na razie oświetlenie zostanie jakie jest, i z nawożeniem jeszcze zaczekam, minęło parę dni od zasadzenia sadzonek i chcę jeszcze dać im szansę. Na miejsce tych, które się nie przyjmą dokupię inne roślinki w połowie kwietnia. Już wiem, że zakupienie tych małych sadzonek w żelu nie było najlepszym pomysłem na tym etapie Wink
Pozdrawiam!
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
offtopic

PisanieTemat: Re: Pierwsze akwarium, proszę o wsparcie   Pią 30 Mar 2012, 09:04

Masz racje, co nagle to po diable jak mawia stare ludowe przyslowie...
daj im troche czasu jak sie przyjma.. to dobrze, jak nie.. to dokupisz nowe.
Z tym oswietleniem to jest roznie, najtaniej w tej chwil dla Ciebie byloby dokupic odblysnik, nie sa drogie, a swiatla w porownaniu okolo 60% wiecej Shocked
tutaj masz link na Allegro (najtanszy z przesylka) albo w jakims sklepie akwarystycznym na miejscu powinni miec.
Jak czesto bedziesz podmieniac wode i w jakich ilosciach?
Ja u siebie co tydzien raz 20% raz 30% i tak na zmiane.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
MariannaKa

PisanieTemat: Re: Pierwsze akwarium, proszę o wsparcie   Pią 30 Mar 2012, 09:19

Planuję podmieniać co tydzień 20 %, ale oczywiście jest to kwestia do zweryfikowania w zależności od potrzeb zbiornika. W tym momencie moja woda jest jeszcze mętna, mam wrażenie, że ma w tym swój udział korzeń, który pomimo długiego czasu moczenia wciąż ją barwi.
Jeśli chodzi o odbłyśnik to zaopatrzyłam się na razie w folię lustrzaną i wykleiłam nią pokrywę, być może w późniejszym czasie zakupię taki mocowany odbłyśnik.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
offtopic

PisanieTemat: Re: Pierwsze akwarium, proszę o wsparcie   Pią 30 Mar 2012, 09:43

A jaki masz korzen mopani czy mangrowiec?
U mnie korzen barwil wode na kolor zolto-brazowy (mi to nie przeszkadza), ale nie robil mi metnej wody. Dodalas jakis uzdatnicz do wody?
Ja stosuje od niedawna EasyLife Fluid Filter Medium, co prawda zaraz po dodaniu woda jest metna (to normalne), ale potem jak sie wyklaruje to jest jak szklo.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
MariannaKa

PisanieTemat: Re: Pierwsze akwarium, proszę o wsparcie   Pią 30 Mar 2012, 09:51

Nie dodawałam uzdatniacza, nie będę się spieszyć z wpuszczaniem rybek więc czekam na spokojnie jak się wszystko ustabilizuje. Masz rację, zmętnienie się zmniejszyło od zalania akwarium, teraz kolor wody jest żółtawy, chociaż przy włączonym oświetleniu to nie przeszkadza. Nie wiem niestety jakiego drzewa to korzeń, na początku barwił na mocno brązowy kolor, teraz żółtawo - brązowy, ale zdecydowanie słabiej. Długo korzeń Ci barwił wodę w akwarium, po jakimś czasie się uspokoił?
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Topielec
Admin

PisanieTemat: Re: Pierwsze akwarium, proszę o wsparcie   Pią 30 Mar 2012, 10:06

Korzeń może długo barwić wodę, ciężko przewidzieć ile to będzie trwało.

Zobacz profil autora
akwarysta77

PisanieTemat: Re: Pierwsze akwarium, proszę o wsparcie   Pią 30 Mar 2012, 10:07

Mateusz89 napisał:
Cytat :
Tak się nie da. Świetlówki to nie żarówki i mają swój typoszereg.
Jeżeli świetlówka jest typu T8 (a taką na pewno masz w swojej pokrywie) to danej długości odpowiada dana ilość watów.

Owszem racja ale ja wcześniej jak miałem akwa 112l to udało mi się znaleźć 46W a długość 840mm Very Happy a standard to: 39W.

Zgodzę się z tym że ta ilość światła którą posiada Koleżanka Very Happy powinna starczyć dla sporej ilości roślinek tyko sprawdzać w opisie zapotrzebowanie na światło rabbit

Pozdro Romek Smile

PS:słuchaj sięMateusz89gdyż mi bardzo pomógł swymi radami Smile
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Topielec
Admin

PisanieTemat: Re: Pierwsze akwarium, proszę o wsparcie   Pią 30 Mar 2012, 10:12

offtopic, zastanawiam się, cóż to za cudotwórcza mikstura, którą stosujesz.
Patrząc na opis zupełnie nie wiadomo, co ta buteleczka zawiera, ponieważ "nie zawiera chemikaliów, nie zawiera bakterii, nie zawiera organicznych dodatków... w takim razie co zawiera? Smile Może to woda! Wink

Zobacz profil autora
Mateusz89

PisanieTemat: Re: Pierwsze akwarium, proszę o wsparcie   Pią 30 Mar 2012, 10:16

Jeżeli ci przeszkadza to barwienie to pomaga na nie świetnie Purigen firmy Seachem (jest jednak dość drogi).
W mniejszym stopniu pomaga węgiel aktywowany w filtrze.

Cytat :
Patrząc na opis zupełnie nie wiadomo, co ta buteleczka zawiera, ponieważ "nie zawiera chemikaliów, nie zawiera bakterii, nie zawiera organicznych dodatków... w takim razie co zawiera? Smile Może to woda! Wink

Mówi się ,że jeden z preparatów Penac które sprzedaje ADA to czysty drobny piasek Razz
A nawozy niektórych firm też są praktycznie wodą więc nie ma się czemu dziwić Razz
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Topielec
Admin

PisanieTemat: Re: Pierwsze akwarium, proszę o wsparcie   Pią 30 Mar 2012, 10:19

Może to działa na baniak jak placebo Wink

Zobacz profil autora
Mateusz89

PisanieTemat: Re: Pierwsze akwarium, proszę o wsparcie   Pią 30 Mar 2012, 10:34

Albo działa tak na głowę akwarysty...

Co nie znaczy ,że ADA ma mnóstwo świetnych produktów (zwłaszcza amazonia).
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
offtopic

PisanieTemat: Re: Pierwsze akwarium, proszę o wsparcie   Pią 30 Mar 2012, 11:11

Ja swoj wstawilem 24 lutego i do tej pory woda jest lekko zolto-brazowa, ale widac to dopiero przy podmianie w wiadrze.
Tak to nie rzuca sie w oczy i mi nie przeszkadza. Generalnie w naturze nie ma szklisto czystej wody, zawsze jest lekkie zmetnienie i zabarwienie. Przeciez o to nam chodzi, stworzyc warunki jak najbardziej zblizone do naturalnych Cool.
Jak chcesz to mozesz poczytac jak ja zaczynalem Very Happy.
http://akwa-opole.one-forum.net/t68-nowe-aq-112l

@Topielec
Bo to jest woda Very Happy z dodatkami tongue
jeszcze sie niestety zaden nie znalazl kto by zanalizowal zawartosc tego srodka, ale czytalem pare testow i sam stwierdzam ze to dziala,
bez chemii po prostu jak woda z bardzo drobnym piaskiem, wlewasz do baniaka, metnieje w zaleznosci od ilosci "zanieczyszczen" i po pewnym czasie (w zaleznosci od zanieczyszczen nawet do 72h) woda robi sie czysciutka jak szklo What a Face
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Tinker bell

Male Liczba postów : 187

PisanieTemat: Re: Pierwsze akwarium, proszę o wsparcie   Sro 25 Kwi 2012, 20:12

Musisz zaczac podawac CO2 do wody, najlepiej Easy Carbo, albo inny praparat weglowy w plynie - bimbrowni nie polecam. Jezeli lejesz do akwarium kranowke, to w niej juz masz skaldniki nawozowe (mikro i makro elementy). Bez wegla rosliny nie rusza, za to glony tak.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
MariannaKa

PisanieTemat: Re: Pierwsze akwarium, proszę o wsparcie   Czw 26 Kwi 2012, 08:09

Chyba masz rację, bo co prawda rośliny mi wyładniały (nawet te in vitro, większość się uchowała) i zaczęły rosnąć, ale nawiedził mnie gloniasty meszek na szybach i liściach roślin (wygląda jak mikro trawniczek)...
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Tinker bell

Male Liczba postów : 187

PisanieTemat: Re: Pierwsze akwarium, proszę o wsparcie   Czw 26 Kwi 2012, 09:11

opisz ten glonowy trawniczek

procz wgla w plynie, kup kulki glinino-torfowe. Uzylas czystego zwiru, ktory procz estetyki nie ma nic w sobie. Kulki uzupelnia nawozenie, zapewnia lepszy rozwoj korzeni i beda stanowic magazyn pokarmowy dla roslin.
Zaopatrz sie tez w nawozy mikro i makro oraz aqua potas.

pomysl tez nad dolozeniem oswietlenia, w tej chwili masz 0,27 W/l, jeszcze jedna 15 W swietlowka i bylo by ok.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
MariannaKa

PisanieTemat: Re: Pierwsze akwarium, proszę o wsparcie   Czw 26 Kwi 2012, 18:59

ma postać zielonych krótkich "włosków", osadził się na przedniej i tylnej szybie i liściach roślin, zrobiłam podmianę i wyczyściłam szybę, ograniczyłam czas oświetlania, i nie pojawił się ponownie na szybach (minęło 5 dni), za to nie zniknął z roślin.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Sponsored content

PisanieTemat: Re: Pierwsze akwarium, proszę o wsparcie   

Powrót do góry Go down

Pierwsze akwarium, proszę o wsparcie
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 2Idź do strony : 1, 2  Next