Forum zrzeszające posiadaczy akwariów z nieco zaniedbanego pod względem tego hobby województwa opolskiego. Czas to zmienić!

IndeksIndeks  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  Zaloguj  

Share | 

400 litrów akwarystycznej przygody

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość
Radiowiec

Male Liczba postów : 24

PisanieTemat: 400 litrów akwarystycznej przygody   Sob 28 Mar 2015, 22:52

Niedawno pisałem w Powitalni, że szykuję się do powrotu na łono akwarystyki. I stało się.
Udało mi się kupić używane akwarium - 400 litrów z osprzętem, szafką i stalowym stelażem.
Nie pozostaje mi nic innego jak zaprezentować Wam to, czym cieszę swoje oko Wink

Wymiary akwarium to 160 x 50 x 50 cm, zestaw Aqua Boro, czyli pokrywa z dwiema świetlówkami, jedna T5, druga T8 o łącznej mocy 108 W
Grzałka Aquael 200 W
Filtr zewnętrzny Tetratec ex 1200
Napowietrzacz bodaj też z Aquaela

Żwir kupiłem w żwirowni w Zawadzie, łącznie w zbiorniku jest jego 150 kg.
Nawożenie - substrat Nutriplant 5l wysypany tam, gdzie mają rosnąć rośliny, a także wspomaganie kulkami gliniano-torfowymi (szczególnie przy żabienicach) oraz potasem i żelazem w płynie z Tropicala.

W nazwach roślin nie jestem dobry, więc liczę na Waszą pomoc Smile Na pewno jest cabomba, rogatek, anubias i małą kryptokoryna.
Obsada:
5 skalarów
15 razbor klinowych
15 neonów czerwonych
15 danio (mix pręgowanych, różowych i zielonych) - tak, wiem że to nie ten biotop, ale "są ładne, będą ładnie się prezentowały" Wink
2 zbrojniki niebieskie
4 kiryski pstre

Czas na zdjęcia:
Tak zbiornik prezentował się 3 dni po założeniu:

Zbliżenie na korzeń

A tak jest teraz, czyli dwa tygodnie po założeniu:

Zbliżenie na prawą stronę..

..i na lewą

Będę wdzięczny nad pochyleniem się nad moim zbiornikiem, może uda się wspólnie na jego temat porozmawiać Smile

Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Michael De Santa

Male Liczba postów : 111

PisanieTemat: Re: 400 litrów akwarystycznej przygody   Nie 29 Mar 2015, 08:33

No fajnie fajnie Smile powiadasz że uwagi wskazane... jak na moje oko dodał bym na 3 plan na środek akwarium taką ścianę/ lub coś podobnego ładnie wystrzyżonego ma tu na myśli rotala rotundifolia / red lub coś podobnego... Very Happy później dodam jeden szkic to zobaczysz o co mi dokładnie chodzi Very Happy

Zamiast pisać nowy post wkleję tu jeden na szybko zrobiony szkic ;p
" />

Może jakość zdjęcia nie zadawala ale lepszego nie zrobię :/
1- rotala rotundifolia
2- anubiasy na korzeń i będzie pięknie... (przy nadmiernym oświetleniu porosną glonem :/ )
3- to chyba masz tu coś z cryptocoryn (Mam chyba to samo i tez nazwy nie pamiętam ;/ )
4- Cabomba lub coś z wysokich "traw" (heh na moje nieszczęście kolejnej nazwy zapomniałem)
5- Żabienica
6- to co masz przed grzałką (czas odświeżyć nazwy roślin bo kiepsko)
7- i tu w okolicy tych granitowych kamieni reszta żabienic
Może pomogłem Smile Może ktoś inny to wykorzysta ... Very Happy

Pozdrawiam Mateusz Very Happy
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Radiowiec

PisanieTemat: Re: 400 litrów akwarystycznej przygody   Nie 29 Mar 2015, 17:00

Mateuszu - pięknie dziękuję!

Bardzo ciekawy pomysł z tą ścianą za korzeniem - na pewno skorzystam, choć może nie z rotala rotundifolia, bo nie spotkałem jej w sklepach zoologicznych w Opolu, ale udało mi się kupić jedną doniczkę takiej rośliny:

Wierzę w to, że się przyjmie i stworzy taką ścianę.

Anubiasy już rosną na korzeniu i o ile się nie mylę są to Anubiasy cofeifolie:

Jednego posadziłem w żwirze (zachowując zasadę, że nie mogą być w całości wsadzone w podłoże), ma się całkiem dobrze, wypuścił już chyba 6 nowych liści:

Owa kryptokoryna jest w ilości 2 doniczek - to Cryptocoryne beckettii

Cabombę z Twojego szkicu zamieniłem pozycjami z "tym czerwonym" czyli z Ludwigia repens.

Nie ukrywam, że mam problem z żabienicami - jedne, mniejsze trzymają się świetnie:

Drugie - już gorzej - od początku żółkną im liście (podałem potas i żelazo, włożyłem pod korzenie kulki gliniano-torfowe). Może coś pomożecie w tej kwestii.

Jest jeszcze jedna roślinka, na którą w domu oglądając ją w akwarium mówimy per bazylia.

Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Michael De Santa

PisanieTemat: Re: 400 litrów akwarystycznej przygody   Nie 29 Mar 2015, 17:59

Co do zamiany miejscami Cabomby z Ludwigia repens to raczej chodziło mi o to by zasłonić to co się raczej nie podoba .. grzałkę i filtrację ale to trzeba dograć tak by był dobry przepływ wody... Smile Czasem "świeżo" posadzone rośliny tracą liście ze względów na zmianę podłoża, chemii oraz temperatury wody (przynajmniej u mnie tak było).. z "per bazylia" już się gdzieś spotkałem ale nie powiem by nie skłamać nazwy nie pamiętam.. Zapytaj jeśli mogę polecić z naszego forum to akwarystę "Mateusz 89" On powinien mieć rotala rotundifolia lub coś z tego rodzaju (Mam nadzieję że nie będziesz zły że Ciebie poleciłem).. hym czy coś jeszcze... tak dużo za mało rotala rotundifolia nie stworzysz takiego efektu  jak na szkicu .. za mało roślin ...

Ale jak na tak duży litraż to możesz stworzyć cudo.. chyba coś o tym wiesz ;>?
Pisz tez z innymi też świetnie doradzą Smile
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Radiowiec

PisanieTemat: Re: 400 litrów akwarystycznej przygody   Sob 20 Cze 2015, 17:56

Nieco ponad trzy miesiące od założenia zbiorniczka czas na małą aktualizację.

Gdy go zakładałem, wyglądało tak:

Przez kilkanaście tygodni doszło kilka roślin:
Może uda się zrobić jakiś trawniczek?

żabienice i nenufar japoński

Z tyłu, w dwóch rogach pojawił się nurzaniec dający cień, potrzebny choćby anubiasom

Rośliny pierwszego planu:

A także sporych rozmiarów anubias:

Tylko lotos tygrysi nie chce ruszyć, mimo nawożenia kulkami gliniano-torfowymi:

A całość prezentuje się tak:

W międzyczasie zrobiłem także tło strukturalne zewnętrzne ze styropianu. Daje ładny efekt głębi.
Co sądzicie o zmianach, jakie zaszły w zbiorniku?
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Robert M

Liczba postów : 46

PisanieTemat: Re: 400 litrów akwarystycznej przygody   Sob 27 Cze 2015, 15:41

Cześć,

Ponieważ prosisz o uwagi, to mam jedną.

Na pewno zamieniłbym te 150 kamieni (żwiru) na piasek. Tak kiryski jak i skalary lubią przesiewać piasek w poszukiwaniu drobinek pokarmu. Dając żwir zabrałeś im tą możliwość.

Robert
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Mesjah

Male Liczba postów : 6

PisanieTemat: Re: 400 litrów akwarystycznej przygody   Nie 25 Paź 2015, 17:25

A jeśli już musisz mieć żwirek to po prostu wymieszaj go z piaskiem w odpowiednich proporcjach Smile
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Michael De Santa

PisanieTemat: Re: 400 litrów akwarystycznej przygody   Pon 26 Paź 2015, 20:57

Pięknieje w oczach Very Happy
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Radiowiec

PisanieTemat: Re: 400 litrów akwarystycznej przygody   Nie 03 Kwi 2016, 11:23

Niebawem wstawię tu aktualizację.
Wiele się zmieniło przez ten rok. Zaczynając od samego zbiornika (wielkości), a kończąc na obsadzie.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
sobmac

Male Liczba postów : 28

PisanieTemat: Re: 400 litrów akwarystycznej przygody   Pią 03 Cze 2016, 19:58

zbiornik jak wino im starsze tym lepsze ;]
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
knudson

Male Liczba postów : 365

PisanieTemat: Re: 400 litrów akwarystycznej przygody   Sob 04 Cze 2016, 12:45

Pokaż kolego co Cię teraz pasjonuje. Dwa miechy minęły i ...

----------
240l - Pundamilia nyererei Makobe Island
500l - Lipochromis sp. "Matumbi hunter" + Astareochromis alluaudi
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Radiowiec

PisanieTemat: Re: 400 litrów akwarystycznej przygody   Nie 14 Sie 2016, 12:29

Po czterech miesiącach przerywam milczenie i wstawiam aktualizację. Od założenia zbiornika w marcu 2015 r. wiele się zmieniło.

Zbiornik - było 400, jest 480 litrów. Dlaczego? Wszystko za sprawą zacnego sąsiada, który stwierdził latem zeszłego roku, że chce wyrównać maszyną wibrującą teren pod basen. Drgania były na tyle potężne, że akwarium pękło w pół, akurat na środkowej belce stelażowej. Całe szczęście nie złożyło się jak pudełko zapałek, tylko kapało przez pęknięcie. Późna noc, ewakuacja ryb, żwiru, roślin. Nie obyło się bez strat - do krainy wiecznych łowów odeszły niektóre skalary, danio, razbory, neonki. Nie wytrzymały oczekiwania na większy zbiornik. Cała obsada przez ponad tydzień tłoczyła się w 72-litrowym zbiorniku. Męczarnia skończyła się wraz z odbiorem nowego zbiornika - 480 litrów. Tyle historii na początek, teraz czas na szczegóły.

1. Zbiornik
Dziś ma wymiary 160x60x50, co daje 480 litrów.
2. Oświetlenie - bez zmian - zestaw Aqua Boro, czyli pokrywa z dwiema świetlówkami, jedna T5, druga T8 o łącznej mocy 108 W
3. Grzałka Aquael 200 W
4. Filtr zewnętrzny Tetratec ex 1200 - wkłady - keramzyt, ceramika, wata i woreczek z purigenem. Ten ostatni pojawił się w kubełku, gdy walczyłem z lekkimi paprochami pływającymi w zbiorniku. Dziś wiem, że nie zamieniłbym Purigenu na cokolwiek innego, był wart swojej ceny.

5. Podłoże
Na początku - żwir z Zawady. Gdy pękło przerzuciłem się na czarny bazalt. @Robert M nie byłby zadowolony. Jednak kilka dni temu przeszedłem restart, o którym poniżej. Od tego momentu w zbiorniku króluje piasek. Dawno nie widziałem tak szczęśliwych kirysków. Dziękuję za uwagę i przepraszam, że tak późno ją zastosowałem!

6. Nawożenie
Kulki gliniano-torfowe i pałeczki nawozowe - najzwyklejsze do roślin doniczkowych.

7. Obsada
- z piątki skalarów zrobiła się przez 1,5 roku dwójka, ale za to jaka! Dobrana para, która regularnie co tydzień składa ikrę. Ma niezwykły problem, by dochować się potomstwa, ale przy obsadzie tej co mam, wcale mnie to nie dziwi.
- razbor klinowych brak
- trzy osobniki danio pręgowanego
- 2 gicebsy mające po 25 centymetrów
- kirysy - 5 kirysów panda, 3 spiżowe, 2 pigmejskie
- neonów czerwonych brak
- 2 kosiarki

Co doszło?
- mieczyki - sztuk 5
- bystrzyki ozdobne - 10 sztuk - zauroczyłem się w tych stworzeniach
- długonos ciernisty - 25 centymetrów długości - od niedawna w raju - zakopuje się w piasku aż miło, dotychczas siedział w roślinach.
- gurami mozaikowe 2 sztuki
- lobeo - dwie sztuki
- bocje wspaniałe - 3 sztuki

Uprzedzę pytania - w założeniu miała to być Ameryka Południowa. Na początku motałem się z obsadą - część Azji i Ameryki. Ówczesnych ryb azjatyckich już nie ma, nie przetrwały pęknięcia akwarium. To co posiadam teraz z biotopu Azji to ryby "adoptowane", uratowane z niewielkiego akwarium znajomego.

8. Rośliny
Anubiasy
Zwartki
Lotos tygrysi
Żabienice - za które dziękuję naszemu koledze z forum @Adamtere.

Przyznam, że z żabienicami mam ogromny problem - odkąd zmieniłem podłoże na bazaltowe nie trzymały się dobrze. Mimo nawożenia w słupie wody, a także pod korzeniem - źółkły i gniły. Robiąc restart zobaczyłem, że część korzeni była zgniła - może to był problem. Oczyściłem zepsute liście, korzenie i posadziłem w piach z solidnym zapasem kulek g-t wokół.

To co, po tym długim wstępie tekstowym może czas na jakąś fotorelację?
Najpierw zdjęcia sprzed niedawnego restartu.

I czas na relację z restartu
Akwarium trzeba było dokładnie wyczyścić

Nie chciałem, by w podłożu był tylko piasek, dlatego, ze względu na obawy o rośliny, zdecydowałem się na drobny żwir pod warstwą piasku, by rośliny mogły się lepiej ukorzeniać.

Przyszedł czas na wsadzenie roślin i powolne zalewanie.

Tak prezentuje się zbiornik aktualnie

Zwróćcie uwagę na węgorzyka:

Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
knudson

Male Liczba postów : 365

PisanieTemat: Re: 400 litrów akwarystycznej przygody   Nie 14 Sie 2016, 17:32

Nie zamienię moich pielęgnic na nic innego, ale po cichu czasem tęsknię za takim akwarium towarzyskim. Zwłaszcza w takiej skali i taką fajną obsadą. Bocje i kiryski zawsze lubię oglądać, są to przepocieszne ryby. Za ten piasek na pewno są wdzięczne, długonos też.

----------
240l - Pundamilia nyererei Makobe Island
500l - Lipochromis sp. "Matumbi hunter" + Astareochromis alluaudi
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
grindz0ne

Liczba postów : 54

PisanieTemat: Re: 400 litrów akwarystycznej przygody   Pon 29 Sie 2016, 08:25

Fajny start ;-) Jak coś zawsze można zmienić na inny biotop Smile 400l daje spore możliwości aranżacji zbiornika.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Sponsored content

PisanieTemat: Re: 400 litrów akwarystycznej przygody   

Powrót do góry Go down

400 litrów akwarystycznej przygody
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1