Forum zrzeszające posiadaczy akwariów z nieco zaniedbanego pod względem tego hobby województwa opolskiego. Czas to zmienić!

IndeksIndeks  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  Zaloguj  

Share | 

Restart akwarium.

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość
baixinho

Male Liczba postów : 15

PisanieTemat: Restart akwarium.   Pon 13 Paź 2014, 20:55

Witam.

Od pewnego czasu przymierzam się do restartu mojego akwarium, gdyż obecne (pierwsze w życiu) zakładałem, gdy, że tak to ujmę wiedza nie nadążała za marzeniami i oględnie rzecz ujmując wyczerpało swoją formułę Smile

Jednak, gdy tak się co raz to nowe posty, pytań przybywa a nie ubywa i stąd ten temat.

Akwarium jakie posiadam to 126L, płaskie, float, 80-35-45.

Filtr Atman SIF-700.

Oświetlenie 1x 18W Aquastar, 1x18w Gro-lux, 1x24W T5 Gro-lux.

Przyszli (obecni) mieszkańcy:

Apistogramma macmasteri 1+2
Microgeophagus Ramirezi Electric Blue 2
Paracheirodon simulans 15
Megalamphodus megalopterus 5
Corydoras Panda 5
Carnegiella strigata (?) 4
Red Cherry ?
Helenki ?

Teraz czas na krótkie przedstawienie co chciałbym osiągnąć i kilka (-set:) pytań do Was. No i przede wszystkim liczę na wytknięcie błędów.

W dużym skrócie mówiąc planuję akwa korzenno - microsorialne Smile
W żadnym wypadku nie ma to być roślinniak, roślin o czerwonym odcieniu również nie oczekuję.
Z podłożem niemal wyłącznie z piasku i niewielką ilością kamieni.

Co do roślin, oprócz wspomnianych microsori (pteropus trident, minor...?), myślę jeszcze nad kilkoma zwartkami oraz anubiasem nana i saggitarią subula . Oprócz tego na start większa ilość moczarek i rogatka. Coś jeszcze mogłoby tu pasować? Jakieś mchy?

Wodę do restartu chciałbym uzyskać z podmianek. I tutaj pytanie: ile taka woda może stać? Po jakim czasie się "zepsuje"?

W tej chwili do podmian stosuję RO i kranówkę 50\50.

Podłoże. W tej chwili pod żwirkiem mam Manado (niestety nie zachowało się opakowanie i nie pamiętam dokładnej nazwy. Małe czarne kuleczki:).
Posiadam również zakupione kiedyś i nieużywane opakowanie JBL Florapol do zmieszania ze żwirkiem. Czy to dobry koncentrat? Warto go używać?
Czy w o ogóle, przy takiej obsadzie roślinnej jaką planuję należy zaopatrzyć się w jakiś substrat?

Teraz temat sprawiający mi najwięcej problemów czyli dobranie nawożenia i związana z tym prośba do podwodnych ogrodników Smile
Do tej pory nie miałem testów kropelkowych. Teraz planuję zakup zoolek aquaset. To dobry wybór? Czy zdecydować się na coś innego?

Oczywiście rozumiem, ze każde akwarium jest inne i coś co sprawdza się u kogoś, nie musi zadziałać u mnie. Chodzi mi o jakieś wyjściowe ilości nawozów jakie miałbym podawać na początku, później korygując zależnie od tego jak rośliny będą reagować.

Mam co2 w płynie Easy-life, potas Seachemu, oraz żelazo, mikro i makro od AquaBotanique (planta activ).
Dodam, że nie mam i w najbliższej przyszłości nie będę mieć butli co2.

Jak to dopasować?

Następny temat to wkład do filtra. Na początek węgiel? Co później i po jakim czasie?

Czy po restarcie zacząć oświetlać po kilka godzin dziennie, powoli dochodząc do docelowych 12(?), czy od razu świecić normalnie?

Sorry za przydługi post. Liczę na zrozumienie dla niewiedzącego Smile
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Mateusz89

Male Liczba postów : 731

PisanieTemat: Re: Restart akwarium.   Wto 14 Paź 2014, 13:11

baixinho napisał:

Filtr Atman SIF-700.

Filtr do planowanej obsady wydaje mi się za mały, do tego jest to wewnętrzny.
Zastanów się nad dużą kaskadą albo kubełkiem (ten również przewymiarowany).

Cytat :

Oświetlenie 1x 18W Aquastar, 1x18w Gro-lux, 1x24W T5 Gro-lux.

Jak na moje oko za różowo, świetlówki tego typu bardzo szybko się wypalają i po pół roku już trzeba myśleć o wymianie. Polecam przy okazji wymian zamianę na jakieś białe np. 865 philipsa, które spokojnie można wymieniać co 1,5roku.

Co do obsady to trudno mi się wypowiedzieć ponieważ nie znam temperamentu tej pierwszej pielęgniczki.
Ogólnie planujesz dosyć dużo wyb. Dlatego znów przypominam, że warto rozwinąć filtrację.

Cytat :

Co do roślin, oprócz wspomnianych microsori (pteropus trident, minor...?), myślę jeszcze nad kilkoma zwartkami oraz anubiasem nana i saggitarią subula . Oprócz tego na start większa ilość moczarek i rogatka. Coś jeszcze mogłoby tu pasować? Jakieś mchy?

Mchy na pewno będę pasować do Microsorum. Możesz jeszcze dodać Bolbitisy.

Cytat :

Wodę do restartu chciałbym uzyskać z podmianek. I tutaj pytanie: ile taka woda może stać? Po jakim czasie się "zepsuje"?
W tej chwili do podmian stosuję RO i kranówkę 50\50.

Robisz restart z powodu problemów z poprzednim zbiornikiem. Nie ma raczej sensu wykorzystywania starej wody. Świeżo podmieniona woda ma w sobie trochę pożytecznych bakterii i coś tam może pomóc w starcie zbiornika, a taka zbierana woda jak dla mnie nie ma sensu.

Cytat :

Podłoże. W tej chwili pod żwirkiem mam Manado (niestety nie zachowało się opakowanie i nie pamiętam dokładnej nazwy. Małe czarne kuleczki:).
Posiadam również zakupione kiedyś i nieużywane opakowanie JBL Florapol do zmieszania ze żwirkiem. Czy to dobry koncentrat? Warto go używać?
Czy w o ogóle, przy takiej obsadzie roślinnej jaką planuję należy zaopatrzyć się w jakiś substrat?

Manado ma kolor ceglasty, wiec masz coś innego. Inne granulaty np. pro soil albo amazonia są przeze mnie polecane, manado nie.
Planujesz akwarium z niewymagającymi roślinami, nie dawałbym nic pod podłoże.

Cytat :

Do tej pory nie miałem testów kropelkowych. Teraz planuję zakup zoolek aquaset. To dobry wybór? Czy zdecydować się na coś innego?

Nie polecam testów zooleka, są na tyle niedokładne, że lepiej już nie testować.
Na NO3 i PO4 polecam w słodkim testy Saliferta.
Kh, gH, pH, Fe itd wystarczające są testy np. JBL

Cytat :

Oczywiście rozumiem, ze każde akwarium jest inne i coś co sprawdza się u kogoś, nie musi zadziałać u mnie. Chodzi mi o jakieś wyjściowe ilości nawozów jakie miałbym podawać na początku, później korygując zależnie od tego jak rośliny będą reagować.

Mam co2 w płynie Easy-life, potas Seachemu, oraz żelazo, mikro i makro od AquaBotanique (planta activ).
Dodam, że nie mam i w najbliższej przyszłości nie będę mieć butli co2.

Jak to dopasować?

Przy tego typu akwarium nie dodawałbym w ogóle nawozów.
Ewentualnie te EL Carbo.

Cytat :

Następny temat to wkład do filtra. Na początek węgiel? Co później i po jakim czasie?

W filtrze wewnętrznym najlepiej sprawdza się gąbka, którą płucze się w wodzie z podmiany. Co kilka podmian.
W zewnętrznym to już szerszy temat, jak rozumiemy wodę chcesz mieć herbacianą więc węgiel nie wchodzi w grę.
Najlepsze efekty obecnie udaje się uzyskać ceramiką ze szkła piankowego np. Sera Siporax, Seachem Matrix,

Cytat :

Czy po restarcie zacząć oświetlać po kilka godzin dziennie, powoli dochodząc do docelowych 12(?), czy od razu świecić normalnie?

Warto tak zrobić.

Pozdrawiam Mateusz Bekiersz
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
baixinho

PisanieTemat: Re: Restart akwarium.   Sro 15 Paź 2014, 16:12

Dzięki za odpowiedź!

Kilka pytań uzupełniających Smile

Zastanów się nad dużą kaskadą albo kubełkiem (ten również przewymiarowany). napisał:

Czy mógłbyś podać przykładową wersję optymalną, oraz ekonomiczną takiego filtra? Nie bardzo wiem, które firmy są zaufane, a które nie.
Przewymiarowany, czyli jak rozumiem dedykowany przez producenta do dużo większego zbiornika niż posiadam?

Mchy na pewno będę pasować do Microsorum. Możesz jeszcze dodać Bolbitisy. napisał:

Czy są jakieś roślinki "trawkowe" na pierwszy plan, które w takich warunkach dadzą radę się rozwijać?

Planujesz akwarium z niewymagającymi roślinami, nie dawałbym nic pod podłoże. napisał:

Czyli darować sobie to JBL Florapol. Nie dawać go dlatego, że nie przyniesie to większych korzyści, czy dlatego, że przy takich roślinach będzie powodować jakieś szkody?

Przy tego typu akwarium nie dodawałbym w ogóle nawozów. Ewentualnie te EL Carbo. napisał:

Jaką ilość dziennie co2 miałbym podawać?
Co do innych nawozów, to jakiś czas temu miałem problem z microsoriami, którym ciemniały liście. Po podaniu kilka razy co tydzień potasu, nowe liście wyrastały pięknie zielone. Potas na początku też odpuścić?

W zewnętrznym to już szerszy temat, jak rozumiemy wodę chcesz mieć herbacianą więc węgiel nie wchodzi w grę. napisał:

Nie chcę herbaty Smile Jeśli miałbym podać jakiś przykład, na czym chciałbym się w przyszłości przy restarcie wzorować to byłoby to coś takiego:

Kod:
http://www.akwarium-dekoracyjne.pl/wp-content/uploads/2013/11/akwarium-mizube-300l-2.jpg

Tyle, że proporcjonalnie z nieco większą ilością miejsca do pływania.

Dziękuję za cierpliwość Smile

Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
baixinho

PisanieTemat: Re: Restart akwarium.   Sro 15 Paź 2014, 16:13

Nie ogarnąłem cytowania. Sorry Smile
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Mateusz89

PisanieTemat: Re: Restart akwarium.   Pon 20 Paź 2014, 12:10

baixinho napisał:

Czy mógłbyś podać przykładową wersję optymalną, oraz ekonomiczną takiego filtra? Nie bardzo wiem, które firmy są zaufane, a które nie.
Przewymiarowany, czyli jak rozumiem dedykowany przez producenta do dużo większego zbiornika niż posiadam?

Tak przewymiarowany to taki dedykowany do większego akwarium.
Z kaskad to AquaClear i AquaEl

Z kubłów to Eheim (optimum), Aqua Nova (budżet).

Cytat :

Czy są jakieś roślinki "trawkowe" na pierwszy plan, które w takich warunkach dadzą radę się rozwijać?

Tak, większość mchów, małe cryptocoryny

Cytat :

Czyli darować sobie to JBL Florapol. Nie dawać go dlatego, że nie przyniesie to większych korzyści, czy dlatego, że przy takich roślinach będzie powodować jakieś szkody?

Każde akwarium jest inne i każde rozwiązanie może być dobre. Osobiście nie stosuję JBL Florapol, więc osobiście nie mogę go tutaj polecić.

Cytat :
Jaką ilość dziennie co2 miałbym podawać?

Jeżeli chcesz podawać CO2 to tak by było go mniej więcej 20ppm. Jeżeli preparaty typu węgiel w płynie to w zależności od zaleceń producenta.

Cytat :

Co do innych nawozów, to jakiś czas temu miałem problem z microsoriami, którym ciemniały liście. Po podaniu kilka razy co tydzień potasu, nowe liście wyrastały pięknie zielone. Potas na początku też odpuścić?

Mamy różne wody w kranie. Po prostu uczulam by nawozić ostrożnie. Bardzo często spotykam się z przypadkami lanie mikrolementów bez przyczyny, łatwo wtedy o wredne glony.

do cytowanie polecam kod quote
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
baixinho

PisanieTemat: Re: Restart akwarium.   Sro 22 Paź 2014, 15:46

Mam możliwość zakupu używanego filtra Tetra ex 1200, w dosyć przystępnej cenie.

Będzie ok, czy jednak zbyt przewymiarowany?

Czy istnieje w akwarystyce pojęcie "zbyt mocny filtr"? Smile
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Mateusz89

PisanieTemat: Re: Restart akwarium.   Nie 26 Paź 2014, 18:40

Z Tetrami ex 1200 to jest dyskusyjna sytuacja (serwisuję trzy sztuki). Filtr bardzo ładnie filtruje, ma całkiem dobry stosunek mocy do wydajności. Jednak bywają one cieknące, w jednym przypadku nijak nie dało się dojść do sytuacji, gdzie nie cieknie. W dwóch innych konieczna była wymiana bloku zaworowego.

Na 128l jak najbardziej może być taki filtr. Gdyby były problemy ze zbyt dużym prądem (co raczej się nie zdarza), można użyć deszczowni albo wylotu typu ball pipe.

Trudno mi powiedzieć czy istnieje taka sytuacja, jeżeli filtr powoduje prąd wody który stresuje ryby warto go przykręcić na zaworach. W jednym z akwariów o pojemności 60l używam eheima 2228 i filtr nie jest za mocny a akwarium jest bardzo stabilne. Nie wyobrażam sobie jednak podłączania tak mocnego filtra do akwarium poniżej 40l.

Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
baixinho

PisanieTemat: Re: Restart akwarium.   Pią 05 Gru 2014, 17:42

Odkopuję stary temat, aby nie powielać.

Odpuściłem sobie tę Tetrę. Postanowiłem wybrać opcję optymalną, przez co opóźniłem trochę termin restartu, lecz dzięki temu wczoraj zakupiłem Eheima 2217. Mam zamiar dodać jako wkład Matrixa od Seachema.

W związku z tym pierwsza wątpliwość. W opisie tego produktu znalazłem takie oto zdanie: "Zaleca się stosowanie 500ml produktu na każde 200 litrów wody w akwarium", co w moim przypadku oznacza jakieś 300ml. Czym najlepiej wypełnić resztę filtra?
Dodam, że planuję, że będzie to jedyny filtr w akwarium. Ponadto wyczytałem, że dobrze jest zastosować prefiltr i tak też chyba zrobię.

Czy istnieją jakieś wskazania do przykręcenia filtra na zaworach, poza zbyt szybkim nurtem?

Co do roślin. Jak już wspomniałem chcę mieć piasek jako podłoże. Czy zwartki nie zginą w takich warunkach? Może dodać im trochę kulek?
Inny pomysł, którym wyszperałem gdzieś w internecie, to sadzenie w niskich koszyczkach wypełnionych drobnym żwirkiem, następnie przykrytych warstwą piasku. Mądre to to, czy fanaberia niewarta zachodu i wystarczy piasek z kulkami (albo i bez)?

W aranżacji, którą sobie umyśliłem, będzie miejsce również dla mchów. Niektóre blisko powierzchni wody. Czy są jakieś gatunki mchów, które źle znoszą takie umiejscowienie?

Kończąc temat roślin. Staurogyne. Jest na nią szansa w moim przyszłym akwa, czy zapomnieć i nie wracać do tematu?

Podsumowując. Ostatnie ogólne pytanie. Gdy już poprawię filtrację, nie będę lać niepotrzebnych nawozów i oczywiście sumiennie dbać o akwarium to... co jeszcze złego może mnie spotkać? Smile Na co zwracać szczególną uwagę, a o co jeszcze nie pytałem?

Pozdrawiam Andrzej.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Mateusz89

PisanieTemat: Re: Restart akwarium.   Sro 10 Gru 2014, 10:59

Witaj,
akurat nie mam przy sobie matrixa ale jak to ze złożami biologicznymi daje się ich więcej niż producent wskazał, tutaj dałbym spokojnie opakowanie 1l.
Jeżeli chodzi o wypełnienie filtra to ja robię to zwykle tak: na samym dole trochę ceramiki typu mech (ta mało porowata), następnie wata filtracyjna, złoże biologiczne , a przed wirnikiem np. gąbka by jakiś zabłąkany fragment ceramiki nie dostał się do wirnika.

Osobiście jeżeli nie muszę nie przykręcam zaworów w trakcie pracy filtra. Oczywiście jeżeli ryby mają problem z pływaniem albo wyrywa rośliny należy zmniejszyć prąd wody.

Rośliny jak najbardziej mogą rosnąć w piasku. Sam wolę granulaty, dlatego kulek nie stosuję.

Większość mchów rośnie bardzo szybko przy powierzchni.

Staurogyne rośnie w różnym tempie w różnych warunkach, można spróbować.

Jeżeli będziesz sumiennie i dobrze dbał o akwarium to nic złego się nie wydarzy Smile.

Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Sponsored content

PisanieTemat: Re: Restart akwarium.   

Powrót do góry Go down

Restart akwarium.
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1