Forum zrzeszające posiadaczy akwariów z nieco zaniedbanego pod względem tego hobby województwa opolskiego. Czas to zmienić!

IndeksIndeks  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  Zaloguj  

Share | 

wapień

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość
kroni

Liczba postów : 191

PisanieTemat: wapień   Sob 08 Mar 2014, 06:43

panowie i panie,powiedzcie o ile możecie lub wiecie,jak oczyścić zasyfiałe i zglonowane wapienie przed ponownym ich zatopieniu.chodzi o prostą,szybką akcję.ja myślałem o karcherze ale boje sie że popękaja.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
w-2

Male Liczba postów : 142

PisanieTemat: Re: wapień   Sob 08 Mar 2014, 12:32

Wydaje mi się że nie oczyścisz...mankament wapieni że brud lub glon wnika w pory i głęboko. Może spróbuj posypać to sodą oczyszczoną i nawilżyć (poleciłbym ocet lub cytrynę jednak jak ma być to użyte w tan-mal to ryzykowne bo kwas wniknie) i tak zostawić na jakiś czas. Karcherem myślę że nic nie da i mogą popękać, czasem strumień wody z kranu je rozłupie.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
szarki

Male Liczba postów : 53

PisanieTemat: Re: wapień   Sob 08 Mar 2014, 16:47

Witam ja z kolei wodą utlenioną czyściłem piaskowce i jakoś to dawało radę, choć idealnie nigdy nie uda się wyczyścić. Ale poprawa była widoczna i zadowalająca.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Mateusz89

Male Liczba postów : 731

PisanieTemat: Re: wapień   Pon 10 Mar 2014, 08:50

Proponuję, ACE, myjkę ciśnieniową i szczotkę drucianą.
Chlor (ACE) po wypłukaniu jest bezpieczny i sprawdzony zarówno w akwariach roślinnych jak i w rafkach przy zabijaniu żywej skały (co czasem bywa konieczne). Oczywiście po chlorze dokładnie wypłukać.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
w-2

Male Liczba postów : 142

PisanieTemat: Re: wapień   Wto 11 Mar 2014, 11:09

Myślę że ACE do zabicia życia na skałkach jest dobre ale do zabicia życia w akwarium również może się przyczynić. Wapień ma tyle porów że sporo wchłonie do wewnątrz, a później może to długo oddawać do wody. Ja bym nie zaryzykował.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Mateusz89

Male Liczba postów : 731

PisanieTemat: Re: wapień   Wto 11 Mar 2014, 12:42

Podchloryn sodu zawarty w ACE (można oczywiście kupić czysty podchloryn sodu) rozkłada się po kilku dniach. Skałkę wystarczy wymoczyć.
Proszę tutaj świeży wątek na nano-reef pt. "czym chlorować skałę". Żywa skała ma trochę więcej tych porów od typowego wapnia.

Pozdrawiam.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
marek_z_81

Male Liczba postów : 195

PisanieTemat: Re: wapień   Wto 11 Mar 2014, 13:06

Też proponowałby ACE. Ja purigen regeneruje właśnie tym środkiem, oczywiście potem moczy się w antychlorze.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
kroni

Liczba postów : 191

PisanieTemat: Re: wapień   Sro 12 Mar 2014, 20:34

kurde,jakoś kwestia ace do mnie cieżko trafia.muszę to przemyśleć.a link do forum mateuszu też jest rozjechany jak żaba.nie będę miał paru tygodni na moczenia,najwyżej pare dni.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Sponsored content

PisanieTemat: Re: wapień   

Powrót do góry Go down

wapień
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1